Lokalne firmy i instytucje: PERFEKT meble s.c.
Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Powstaną nowe muzea w Namysłowie

Muzeum regionalne i muzeum techniki młynarskiej powstaną w Namysłowie. Na inwestycje uwzględnione w programie rewitalizacji miasta Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przyznało ponad 4 mln zł dotacji. To urząd marszałkowski wyłonił na opolszczyźnie 15 miast, które otrzymają dotację. Wśród nich znalazł się Namysłów. - Nasz program rewitalizacji został wysoko oceniony - z dumą podkreśla wiceburmistrz Grzegorz Kubat i dodaje - Jak tylko otrzymamy pieniądze, to ruszymy z realizacją. W pierwszej kolejności trzeba będzie ogłosić przetargi.
Priorytetem projektu będzie odrestaurowanie budynku starego młyna przy ul. Piastowskiej i stworzenia tam muzeum techniki mynarskiej. Za pieniądze z konkursu sfinansowany zostanie także remont budynku dawnej szkoły ewangelickiej przy ul. Szkolnej i zaadaptowanie go na izbę regionalną. Obydwa obiekty mają status zabytków.
Budynek młyna zbudowano w XIX w. Teraz czeka go generalny remont. - Przede wszystkim musimy wymienić pokrycie dachowe, wyremontować ściany wewnątrz i elewację na zewnątrz budynku, a także przystosować go pod użytkowanie - mówi wiceburmistrz Kubat - Chcemy pokazać mieszkańcom regionu, a także turystom jak dawniej produkowano mąkę - dodaje. Władze zapewniają jednocześnie, że w młynie będzie kontynuowana tradycja produkcji mąki namysłowskiej, którą będzie można kupić i degustować wraz z innymi produktami regionalnymi w punkcie sąsiadującym z halą produkcyjną. Nad pomieszczeniami produkcyjnymi i handlowymi wygospodarowane zostaną lokale do nauki wytwarzania produktów lokalnych oraz galeria prezentująca lokalne tradycje młynarskie i gastronomiczne. - Chcemy, by swoimi pochwalili się również nasi partnerzy z którymi współpracujemy: Czesi, Ukraińcy oraz Węgrzy - dodaje wiceburmistrz. Udrożniona i pogłębiona zostanie także Młynówka, która opływa budynek młyna. Wszystko po to, by umożliwić korzystanie z łódek, które mogłyby pływać wokół murów miejskich oraz pod ich przepustami.
Izba regionalna powstanie w budynku wzniesionej w 1789 roku szkoły ewangelickiej. Powstała ona w miejscu dawnego zboru ewangelickiego i do jej budowy użyto materiałów rozbiórkowych z kaplicy ewangelickiej wzniesionej w tymże miejscu w 1753 roku. Obiekt jest unikatowym, na obszarze Śląska, przykładem miejskiego budynku z końca XVIII wieku o konstrukcji szachulcowej (tzw. ściana szkieletowa, którą jest np. mur pruski). Obiekt jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Wymaga generalnego remontu. - Przede wszystkim przywrócimy pierwotne piękno elewacji budowli - tłumaczy Kubat - odtworzymy dawne otwory okienne i wrócimy do historycznej kolorystyki ścian. Tak jak było dawniej, dach pokryjemy łupkiem naturalnym.
W miejskim muzeum powstanie sala audiowizualna do przeprowadzania lekcj muzealnych, wykładów czy spotkań autorskich, sale wystaw czasowych oraz pomieszczenia, w których prezentowane będą eksponaty z Namysłowa i okolic. Na piętrze będzie biblioteka zawierająca zbiory Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej oraz czytelnia.
Namysłowscy urzędnicy liczą na to, że z obydwu inwestycji zostanie trochę pieniędzy, które przezaczą na remont tzw. Baszty Oborowej przy urzędzie miejskim oraz na odnowę elewacji kamieniczek w Rynku.

Budynek dawnej szkoły ewangelickiej przy ul. Szkolnej

XIX - wieczny młyn przy ul. Piastowskiej

Namysłów - aktualności.
Namysłów - aktualności.
Namysłów - aktualności.
Sekcje: