Rajd Namysłowski 2015 - to trzeba zobaczyć!

Rajd Namysłów 2015Co czeka kibiców podczas rajdu? Gdzie znajdują się i jak wyglądają poszczególne odcinki rajdowe?

Jak być bezpiecznym podczas Rajdu Namysłowskiego 2015 i dlaczego musisz zabrać ze sobą gwizdek?

Zobacz sam o czym warto wiedzieć przed skosztowaniem rajdowych przyjemności kibica.

NAMYSŁOWSKI RAJD SAMOCHODOWY 2015

Po blisko pięciu latach przerwy Automobilklub Opolski wraca do Namysłowa z Konkursową Jazdą Samochodem. Impreza zaplanowana na sobotę 2 maja 2015 roku inauguruje 25-tą edycję cyklu „Kierowca Roku Opolszczyzny”, adresowanego do kierowców amatorów, chcących podnosić swoje umiejętności w kierowaniu samochodem i mających sportowe zacięcie.
Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody z samochodową instalacją do zasilania gazem na czele, natomiast niewątpliwą atrakcją dla kibiców będzie przejazd po trasie namysłowianina Marcina Kozłowskiego jadącego Fordem Sierra Cosworth, wielokrotnego Mistrza Polski w Samochodowych Wyścigach Górskich. Fundatorem pucharów dla najlepszej załogi rajdu jest Burmistrz Miasta i Gminy Namysłów.

LISTA STARTOWA

Jest już (01-05-2015 rano) 25 zarejestrowanych załóg co przy pojemności trasy w wymiarze 40 załóg stanowi dobrą prognozę frekwencji startowej. Pełny spis ścigających się poznamy w dniu startu ok. 10:15. Wówczas to opublikowane zostaną listy załóg dopuszczonych do startu.

LOKALIZACJA RAJDU

Zaplanowano 3 odcinki faktycznego ścigania się - prób szybkościowych (Sz). Starty (od 10:00) odbywać się będą na Rynku w Namysłowie stanowiącym swoistą bazę imprezy. To tu znajdzie się Meta i biuro rajdowe i to tu zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody (ok. 16:45).
 
Próby szybkościowe z punktami kontroli czasu zlokalizowano na drodze lokalnej w okolicy zbiornika wodnego Michalice, na drodze transportu rolnego w miejscowości Dąbrowa, oraz na placu w okolicy dworca autobusowo-kolejowego w Namysłowie.
Oto filmy prezentujące trasy Sz:
 
[video: https://youtu.be/26RReJvav6c]
 
[video: https://youtu.be/LeZ9jr1UI7E]
 
[video: https://youtu.be/Z-uqyYVbdM8]
 

BEZPIECZEŃSTWO NA TRASIE

Samochody rajdowe w ciągu kilku sekund osiągają bardzo duże prędkości, znacznie przekraczające 100 km/h. I właśnie z taką szybkością auto zbliża się do miejsca szczególnie niebezpiecznego, a jednocześnie najbardziej widowiskowego, gromadzącego największe rzesze kibiców. Wystarczy niewielki błąd kierowcy, mały kamień na drodze, awaria samochodu i auto może bardzo niebezpiecznie opuścić wyznaczoną trasę. Wpada w publiczność i tragedia może dosięgnąć nie tylko zawodników ale również kibiców.
Chcąc uniknąć nieszczęścia, organizatorzy rajdu dokładają wielu starań aby rajd był bezpieczny dla zawodników i publiczności. Stąd też przy miejscach widowiskowych wyznaczone są specjalne strefy dla kibiców, a wszyscy są zobowiązani do przestrzegania poleceń organizatorów, policji oraz służb porządkowych. Na każdym rajdzie wyznaczone są samochody z organizatorami, którzy przejeżdżając trasę zwracają baczną uwagę na rozmieszczenie i zachowanie publiczności

10 PRZYKAZAŃ KIBICA RAJDOWEGO

  1. Nie rzucaj na drogę przedmiotów (kamieni, butelek, desek, gałęzi) mogących zagrozić bezpieczeństwu kierowców i kibiców.
  2. W trakcie obserwowania rajdu nie pij alkoholu, który powoduje opóźnienie reakcji.
  3. Nie przebiegaj drogi przed jadącymi samochodami, pojazd poruszający się z prędkością 90 km/h potrzebuje w przypadku suchej nawierzchni co najmniej 40 m na zatrzymanie się. Samochody rajdowe niektóre odcinki pokonują z prędkością 200 km/h.
  4. Nie zajmuj miejsc obserwacyjnych na zewnętrznej stronie zakrętu oraz stronie wewnętrznej przy wyjściu z tego zakrętu.
  5. Nie pozostawiaj bez opieki dzieci.
  6. Nie zatrzymuj samochodu na trasie rajdu.
  7. Nie zasłaniaj tablic informacyjnych organizatora rajdu.
  8. Nie zajmuj miejsc obserwacyjnych uniemożliwiających ucieczkę przed pojazdem, który wpadł w poślizg np. przy przydrożnych drzewach.
  9. Nie pozostawiaj bez ochrony zwierząt domowych, ich gwałtowne wtargnięcie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa zawodników i kibiców.
  10. Nie zapominaj zabrać z domu gwizdka. To nie żart, we współczesnym sporcie samochodowym biorą udział pojazdy z silnikami pracującymi bardzo cicho, gdy zauważysz taki pojazd użyj tego gwizdka, by ostrzec innych kibiców.

Bezpieczeństwo na trasie rajdów samochodowych

 
Rajd Namysłów 2015
Bezpieczeństwo na trasie rajdów samochodowych
Sekcje: 
|