Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Soczewki kontaktowe a higiena – jakie zagrożenia niesie ze sobą brak odpowiedniej pielęgnacji?

Obraz autorstwa FreepikSoczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla tradycyjnych okularów, jednak ich użytkownicy powinny skrupulatnie przestrzegać zasad higieny. W przeciwnym razie będą narażeni na różnego typu infekcje oraz choroby, mające wpływ na pracę narządu wzroku. Obraz autorstwa Freepik

Jak dbać o czystość soczewek?

Soczewki do oczu należy pielęgnować w odpowiedni sposób, tak aby zapobiec przedostawaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów na ich powierzchnię. Nie można zatem dotykać ich nieumytymi, niezdezynfekowanymi rękoma. Jednocześnie należy każdego dnia wymieniać płyn do soczewek, znajdujący się w specjalnym opakowaniu, w którym są one przechowywane. Pudełko na soczewki kontaktowe powinno być regularnie przemywane, należy je również wymieniać nie rzadziej, niż raz na trzy miesiące.

Infekcje i stany zapalne - najczęstsze zagrożenie przy braku właściwej higieny

Jeśli osoba nosząca soczewki do oczu nie przestrzega podstawowych zasad higieny, na ich powierzchni zaczynają gromadzić się wirusy, bakterie, grzyby oraz innego rodzaju chorobotwórcze patogeny. Te natomiast przedostają się w okolice oczu, wywołując choroby. Najczęściej pacjenci mają do czynienia z zapaleniem spojówek wywołanym przez bakterie. Infekcje mogą być również spowodowane obecnością bakterii Escherichia coli czy pierwotniaka Acanthamoeba. Ich daleko idącym skutkiem jest całkowita utrata wzroku, która następuje w efekcie niepodjęcia właściwego leczenia. Infekcjom często towarzyszą ropnie, może też pojawić się światłowstręt. 

Reakcja alergiczna odpowiedzią na brak higieny

Coraz częściej można usłyszeć, że soczewki do oczu wywołują reakcję alergiczną. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ same w sobie są one wytworzone z materiałów obojętnych, natomiast reakcja uczuleniowa to odpowiedź organizmu na obecność alergenów znajdujących się na powierzchni soczewki. Wśród objawów alergii wymienia się:

  • zaczerwienienie oczu,
  • łzawienie,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • brak ostrości widzenia.

Reakcję uczuleniową wywołać może również nieodpowiedni płyn do soczewek. Pomocne natomiast okazują się krople do oczu przeciwhistaminowe, łagodząc nieprzyjemne objawy. Niemniej jednak alergicy powinni zwracać szczególną uwagę na higienę, zwłaszcza przy czynnościach takich jak zakładanie i zdejmowanie soczewek. 

Płyn do soczewek - pomoc w zachowaniu codziennej higieny

Odpowiednio dobrany i użytkowany płyn do soczewek pozwala zachować higienę na właściwym poziomie, redukując ryzyko powstawania infekcji, stanów zapalnych czy reakcji alergicznych. Płyn do soczewek powinien dezynfekować oraz pielęgnować soczewki. Ważne, aby jego skład był przyjazny osobom uczulonym. Soczewki do oczu należy umieszczać w specjalnym pojemniczku, w którym każdorazowo przed użyciem zostanie wymieniony płyn. Jednocześnie trzeba pamiętać, że płyn do soczewek nie posiada właściwości odbudowujących - uszkodzone czy użytkowane niezgodnie z zaleceniami soczewki kontaktowe należy zutylizować, gdyż mogą one stanowić poważne zagrożenie dla narządu wzroku, będąc źródłem chorobotwórczych patogenów.

Obraz autorstwa Freepik
Sekcje: