Polecane firmy: Laboratorium Grabowska

Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

SP nr 3 z Certyfikatem Zdrowego Sklepiku

SP 3 w Namyslowie z certyfikatem zdrowego sklepikuPierwszy w województwie Opolskim Certyfikat Zdrowego Sklepiku otrzymała Szkoła Podstawowa nr 3 w Namysłowie.

Jest to wyraz uznania efektywnego dbania szkoły o prozdrowotne nawyki żywieniowe uczniów.

Organizatorzy kampanii Zdrowie po Dzwonku wręczyli namysłowskiej szkole pierwszy Certyfikat Zdrowego Sklepiku w województwie Opolskim. Kampania powstała w związku z uchwaloną nowelizacją ustawy Ministra Zdrowia o bezpieczeństwie żywności i żywienia w placówkach oświatowych.

Certyfikat dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Namysłowie

Szkoła Podstawowa nr 3 w Namysłowie wyróżnia się aktywnym zaangażowaniem w proces zmiany nawyków żywieniowych dzieci.

Aby zdobyć Certyfikat Zdrowego Sklepiku szkoła musi zostać zgłoszona (lub wysłać zgłoszenie samodzielnie) poprzez formularz na stronie: www.zdrowiepodzwonku.pl. Następnie Rada Rodziców musi złożyć pisemne oświadczenie wraz z dokumentacją fotograficzną, poświadczającą, że w danym sklepiku nie prowadzi się sprzedaży niezdrowych produktów. Po wnikliwej weryfikacji i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, szkoła otrzyma Certyfikat i znajdzie się na liście Zdrowych Szkół, zamieszczonych na stronie internetowej, do której dostęp będą mieli przede wszystkim rodzice. Dla ułatwienia na stronie znajduje się lista zdrowych produktów, które powinny się znaleźć w każdym sklepiku. Ponadto za pomocą formularza rodzice i uczniowie mają możliwość zgłoszenia wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie.

Sklepiki szkolne odgrywają niezwykle istotną rolę w żywieniu dzieci, zwłaszcza w obliczu narastającego problemu otyłości i chorób takich jak np. cukrzyca – co raz częściej spotykanego wśród dzieci. Dane epidemiologiczne w niepokojący sposób wskazują na rosnący problem nieprawidłowego stanu odżywienia wśród dzieci i młodzieży w Polsce – mówi Magdalena Maławska, dietetyk, ekspert ds. żywienia Jurajska Twoja Równowaga – W 2013 roku aż 28% chłopców i 22% dziewczynek borykało się z nadwagą lub otyłością. Wskaźnik ten rośnie w zastraszającym tempie. Na podstawie licznych badań można stwierdzić niedobory wielu składników odżywczych, witamin i minerałów w diecie dzieci i młodzieży. Zwłaszcza dużym problemem jest nadmierne spożycie cukru, tłuszczu i soli, co sprzyja nadwadze i otyłości oraz chorobom powstającym na tle nadmiernej masy ciała np.  nadciśnieniu, insulinooporności czy cukrzycy. Dlatego kampania Zdrowie po Dzwonku promuje ideę zdrowego żywienia dzieci, ale stara się również edukować rodziców – udzielając im wskazówek na temat dostępnych produktów, ich składu, pomysłów na posiłki dla dzieci i możliwościach współpracy ze szkołami w zakresie zdrowego żywienia najmłodszych – dodaje.

SP 3 w Namyslowie z certyfikatem zdrowego sklepiku
Certyfikat dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Namysłowie
Zdrowa żywność
Sekcje: