Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Stowarzyszenie Prudenter Agas: I Namysłowski Festiwal NGO za nami!

Prudenter Agas zaprezentowało swoją działalnośćW piękną, upalną niedzielę, 10 września 2023, Namysłowskie Błonia były świadkiem ważnego, bo pierwszego w historii, Namysłowskiego Festiwalu NGO, czyli organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu namysłowskiego. 

Trzeci sektor działa tam, gdzie zawodzi administracja publiczna lub biznes nie widzi zysku. Badania pokazują, że Polacy doceniają działania trzeciego sektora i ufają mu najbardziej spośród innych działających instytucji samorządowych czy rządowych.

Trzeci Sektor

Dzięki pracy ludzi pracujących w trzecim sektorze mamy szanse w Polsce korzystać ze sprzętu medycznego w szpitalach, brać udział w wielkich wydarzeniach kulturalnych, angażować społecznie młodzież do działania w swoim otoczeniu, ratować zwierzęta, dbać o środowisko czy próbować ocalić od zapomnienia lokalne tradycje, regionalne specjały, miejsca historycznie i kulturalne, bliskie lokalnej społeczności.

Namysłowski Festiwal NGO

Pomysłodawcami i organizatorami Festiwalu były 4 prężnie działające na naszym terenie organizacje: Stowarzyszenie Tęczowy Kocyk, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Edukacyjnych Prudenter AgasMovello oraz Biblioteka Publiczna w Namysłowie

Ponad 30 wystawców, również przedstawicieli lokalnego biznesu i  zaproszonych gości z Wrocławia i Krakowa, aż do godziny 20.00 prezentowało swój dorobek, przybliżało lokalnej społeczności obszary swojego działania. Wszystkich połączyła wspaniała, piknikowa atmosfera oraz całodniowa gra miejska zakończona rozdaniem nagród dla wszystkich uczestników. 

DKMS na Festiwalu NGO

Na naszym wydarzeniu obecni byli również przedstawiciele Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej dla Subregionu Północnego, Fundacji Laboratorium Zmiany a całą imprezę otworzyła pani Agnieszka Gabruk z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

Prudenter Agas na Festiwalu NGO

Jako współorganizatorzy, nasze Stowarzyszenie zadbało o ty, by jak najlepiej pokazać potencjał drzemiący w naszej namysłowskiej młodzieży, która wraz z nami, w ramach wolontariatu, prezentowała owoce swoje pracy, przybliżała charakter i innowacyjność prowadzonych przez nich projektów takich jak Debaty obywatelskie czy Namysłowianie bez granic. Najstarsza i najbardziej doświadczona młodzież prezentowała spektakularne wyniki swojego uczestnictwa w długofalowych projektach rozwojowych Młodzieżowa Akademia Lidera i Junior Academy, gdzie intensywnie kształtujemy kompetencje miękkie, zarządcze oraz pracujemy nad wzmocnieniem ich wiary w siebie i poczuciem sprawczości w życiu. 

Młodzież prezentuje swoje dokonania w trzecim sektorze

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko prezentujące ofertę wsparcia szkolnego i rozwojowego jakie oferujemy w naszym Centrum Edukacji Alternatywnej, w ramach którego badamy potrzeby naszej młodzieży i organizujemy kursy, zajęcia i spotkania wspierające młodych ludzi w Namysłowie. Uczymy chińskiego, szwedzkiego, prowadzimy kursy rysunku przygotowujące do egzaminu na studia architektoniczne, wspieramy w nauce matematyki, przedmiotów ścisłych i innych przedmiotów egzaminacyjnych. Ważnym elementem naszej pracy jest również wsparcie psychologiczne młodzieży. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w swoich dziedzinach by wzmocnić naszą młodzież i wyposażyć ja w umiejętności potrzebne do pokonania swoich ograniczeń i osiągnięcia sukcesu w życiu. 

Popularność Festiwalu NGO

Wszystkie stoiska Festiwalu odwiedziło bardzo liczne grono namysłowian, którzy z całymi rodzinami chętnie uczestniczyli w przygotowanych przez poszczególne organizacje aktywnościach: od badań medycznych, poprzez zawody sportowe, pokazy akrobatyczne, zajęcia artystyczne. Prezentacja realnego wpływu NGO na nasze życie codzienne miała szansę pokazać opinii publicznej ogromy potencjał trzeciego sektora w naszym powiecie oraz, że społecznicy zasługują na szacunek i wsparcie nie tylko symboliczne, ale również finansowe.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację Festiwalu oraz zachęcamy do śledzenia działalności organizacji pozarządowych na ich profilach społecznościowych oraz stronach internetowych. 

Serdecznie zapraszamy na kolejne wspólne świętowanie z namysłowskim trzecim sektorem już za rok.

Anna Kubiak-Łopion

Członek zarządu Stowarzyszenia Prudenter Agas

Podziękiwania

DKMS na Festiwalu NGO
Młodzieżowe rozgrywki
Nagrody dla zwyciężców
Młodzież prezentuje swoje dokonania w trzecim sektorze
Prudenter Agas zaprezentowało swoją działalność
DKMS na I Namysłowskim Festiwalu NGO
Podziękiwania
Edukacja drowotna dzięki organizacjom pozarządowym