W Bukowiu budują zatokę autobusową

Nowa zatoka autobusowa w BukowiuTrwa budowa całkiem nowej zatoki autobusowej w Bukowiu. Oprócz przystanku powstanie tam także chodnik i oświetlenie.

Projekt inwestycji budzi jednak pewien niedosyt mieszkańców.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Co konkretnie ma zostać wybudowane?

Zamawiający budowę zatoki autobusowej w miejscowości Bukowie w SIWZ określił, iż przedmiot zmówienia obejmuje:

  1. roboty przygotowawcze i ziemne,
  2. odwodnienie,
  3. podbudowę,
  4. nawierzchnię,
  5. chodniki i zajazdy,
  6. roboty wykończeniowe,
  7. oświetlenie,
  8. oznakowanie.

Oprócz zatoki powstanie oczywiście także nowa wiata przystankowa. Zostaną odnowione odpływy wody dzięki czemu nie będzie się już ona zbierać na jezdni. Powstanie chodnik zwiększający mieszkańcom możliwość bezpiecznego i komfort poruszania się poboczem. Powstanie także nowe oświetlenie i to nie tylko przy samej zatoczce lecz na całej długości chodnika. W końcu - co uciszy kierowców - zostanie wyłożona nowa nawierzchnia drogi co w historii tego odcinka drogi wydaje się że miało miejsce w epoce kamienia łupanego.

Czego zdaniem mieszkańców zabrakło w projekcie?

Spotkani przeze mnie mieszańcy Bukowia - przy całym zadowoleniu ze zwiększenia wygody i bezpieczeństwa zwłaszcza dzieci i młodzieży szkolnej - wyrazili jednak żal. Zabrakło bowiem ich zdaniem w projekcie budowy jednego ważnego w tym miejscu elementu.

Mianowicie zwiększenia bezpieczeństwa na samym skrzyżowaniu na którym nie raz dochodziło do bardzo dramatycznych wypadków. Dojeżdżając do krzyżówki od strony Pągowa po lewej stronie ma się znaczące ograniczoną widoczność. Podobnie jadąc od Bierutowa widoczność z prawej strony jest co najmniej niezadowalająca. Do skrzyżowania tego dochodzą dość długie proste przechodzące "wprost" w kolejne proste i aż samo się prosi by wymusić na kierowcach zwiększenie uwagi a na drogach podporządkowanych znaczące zmniejszenie prędkości. Częściowym rozwiązaniem mogły by być tu progi zwalniające.

Ile kosztuje budowa i kto to finansuje.

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

Wykonawca Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe Tomasz Oziębły z Namysłowa za wykonanie zamówienia zaoferował cenę 208 358,44 PLN

Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2012-2015.

Termin zakończenia prac

Budowa - zgodnie z warunkami SIWZ - powinna zostać zakończona do 30. września 2014 roku.

Nowa zatoka autobusowa w Bukowiu
Sekcje: