Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Witamina D3 i jej pozytywny wpływ na tarczycę

Witamina D3 a tarczycaInformacje o konieczności suplementacji witaminy D3 są popularyzowane przez wszystkie portale o zdrowiu, lekarzy, dietetyków i farmaceutów. Gdy nadchodzą słoneczne dni, bagatelizujemy konieczność jej przyjmowania, gdyż myślimy, że wystarczy wystawić się na chwilę na działanie promieni słonecznych. Czy tak jest w istocie? Oto kilka faktów dotyczących witaminy D3.

Witamina D3 - podstawowe informacje

Witamina D, znana jako słoneczna witamina, jest w istocie hormonem, gdyż ludzki organizm jest w stanie wytworzyć ją samodzielnie w określonych warunkach. Witamina D jest bowiem syntetyzowana w skórze. Żeby zapewnić sobie jej optymalny poziom, należy spędzić minimum 15 minut dziennie w słońcu, przy odsłoniętej znacznej części ciała. Przy warunkach pogodowych, jakie panują w Polsce, jest to niestety niemożliwe.

Witaminę tę można dostarczać razem z dietą, jednak jest to ilość niewystarczająca, dlatego warto rozpocząć suplementację już u noworodków i kontynuować ją przez całe życie. Zalecana dawka dla zdrowej osoby dorosłej to 2000 jednostek (IU). W określonych sytuacjach można tę dawkę zwiększyć. Warto od razu wybrać sprawdzone produkty o odpowiednio wysokiej dawce. Witamina D3 Solgar online dostępna jest w różnych postaciach i dawkach. Można zakupić suplement w formie kropli z wygodną pipetką, pastylek do ssania lub kapsułek do połykania o zawartości 2000, 2200 lub 4000 jednostek.

Skutki niedoboru witaminy D3

W celu sprawdzenia poziomu witaminy D3 w organizmie wykonuje się badania krwi, w których oznacza się poziom metabolitu 25 (OH). Optymalna ilość witaminy D3 mieści się w zakresie pomiędzy 30 a 50 ng/ml. Wartości poniżej 30 ng/ml to sytuacje niedoborowe, które mogą przejawiać się szeregiem dolegliwości, m.in.:

  • obniżeniem odporności,
  • pogorszeniem nastroju i depresją,
  • złym stanem skóry, wypryskami, zmarszczkami,
  • osłabieniem kości (także zębów),
  • chorobami autoimmunologicznymi.

Witamina D3 wsparciem w dolegliwościach tarczycy

W przypadku niedoborów witaminy D3 jednym z objawów jest także nadmiar przeciwciał tarczycowych. Obecność receptorów witaminy D3 w tarczycy wskazuje, że może ona mieć istotny wpływ na produkcję hormonów tarczycowych. Również powstający w przysadce hormon TSH, pobudzający tarczycę do produkcji innych hormonów, może być zależny od poziomu witaminy D3. Z niedoborami witaminy D3 wiąże się także występowanie choroby autoimmunologicznej Hashimoto. Niski poziom D3 może zwiększać ryzyko stanów zapalnych tarczycy, bezpośrednio przyczyniając się do Hashimoto.

W przypadku występowania chorób tarczycy zaleca się wdrożenie suplementacji odpowiednio wyższymi dawkami witaminy D3. Standardowa dawka dzienna 2000 IU powinna zostać zwiększona nawet do 5000 IU. Suplementację warto jednak ustalić z lekarzem na podstawie wyników badań. Uzyskanie wyniku w przedziale 60-80 ng/ml pozwoli wspierać funkcjonowanie tarczycy i przyczyniać się do poprawy nastroju, który często jest obniżony w jej zaburzeniach. Rola witaminy D3 w organizmie jest trudna do przecenienia, a jej niedobory szybko przejawiają się w organizmie. Nie warto czekać na pojawienie się niepokojących objawów i lepiej już dziś wybrać odpowiedni suplement.

Witamina D3 a tarczyca
Sekcje: