Wymarzone auto na kredyt - czy to dobry pomysł?

Czy kredyt na samochód ma sens?Zakup samochodu stanowi dzisiaj bardzo poważny wydatek - i mamy tu na myśli zarówno auto nowe, jak i używany. Nawet na kilkuletni model o względnie korzystnych parametrach trzeba przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na taki zakup z bieżących środków. Wówczas rozwiązaniem może okazać się kredyt samochodowy. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na kredyt na samochód? Czym sugerować się, weryfikując się oferty przedstawione w banku lub w salonie?

Podpowiadamy.

  1. Czym charakteryzuje się kredyt samochodowy?

  2. Warunki konieczne do uzyskania kredytu samochodowego

  3. Zalety i wady kredytu samochodowego

Czym sugerować się, analizując dostępne na rynku kredyty samochodowe? Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, warto przeanalizować parametry dostępnych ofert. Podstawowym wyznacznikiem jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) oraz całkowita kwota kredytu do spłaty. Warto także przeanalizować bieżące rankingi uwzględniające kredyt samochodowy (na http://kredytna4kolka.pl).

Czym charakteryzuje się kredyt samochodowy?

Kredytem samochodowym określa się rodzaj kredytu celowego przeznaczony na zakup pojazdu - nie tylko samochodu, ale również motocykla czy skutera. Oznacza to, że takie zobowiązanie może być zaciągnięte wyłącznie na konkretny pojazd, a kwota kredytu musi równoważyć jego cenę. Co istotne, klient przeważnie nie dysponuje tymi pieniędzmi swobodnie, gdyż bank przelewa je bezpośrednio na konto sprzedawcy, na podstawie przedstawionej umowy.

Kredyt samochodowy wyróżnia się kilkoma specyficznymi cechami. Są to między innymi:

  • okres spłaty nie przekraczający zwykle 8 - 10 lat,
  • możliwość sfinansowania całej kwoty zakupu auta,
  • zabezpieczenie kredytu samochodowego w postaci kupionego pojazdu,
  • z reguły niższe oprocentowanie kredytu samochodowego niż kredytów gotówkowych na podobną kwotę.

Czy korzystanie z kredytów samochodowych się opłaca? To już kwestia indywidualna. Oferta jest w tym przypadku bogata, dlatego warto dokładnie przeanalizować możliwości.

Warunki konieczne do uzyskania kredytu samochodowego

Sama procedura, jaką musisz przejść, nie różni się w zasadzie od formalności istniejących w przypadku, gdy zaciągasz kredyt gotówkowy. O takie finansowanie mogą ubiegać się zarówno osoby fizycznie, jak i firmy. Oczywiście, musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową, a także spełnić kilka dodatkowych formalności.

Podstawę na drodze do uzyskania kredytu samochodowego stanowi wypełnienie wniosku, w którym podajesz kluczowe parametry interesującego cię pojazdu: model, rok produkcji, cena. Możesz także określić ewentualną wysokość wkładu własnego - gdyż kredyt samochodowy zaciąga się albo na całość, albo na część planowanego wydatku. Po analizie parametrów pojazdu i zdolności kredytowej klienta bank zaprezentuje konkretne warunki.

Gdy decyzja będzie pozytywna, wystarczy już tylko zawrzeć umowę, dokonać zakupu wymaganej przez bank polisy OC i polisy AC, a także ustanowić zabezpieczenie.

Zalety i wady kredytu samochodowego

Podstawowa korzyść płynąca z pozytywnej decyzji kredytowej jest oczywista: nie musisz odkładać latami środków na kupno wymarzonego pojazdu. Ponadto kredyt samochodowy ma kilka wyraźnych plusów:

  • przeważnie niższy koszt kredytu przy wyższej dostępnej kwocie,
  • możliwość rozłożenia zadłużenia nawet na 10 lat,
  • wybór dogodnego wariantu spłaty.

A wady? Wiele osób boi się długotrwałych zobowiązań - przeczytaj jak wygląda kwestia kredytu samochodowego w razie utraty pracy: kredytna4kolka.pl/utrata-pracy-a-kredyt/. Sporym mankamentem jest także obowiązkowe zabezpieczenie.

Czy kredyt na samochód ma sens?
Sekcje: