Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Zgaga w ciąży - skąd się bierze? Poznaj 3 sposoby na błyskawiczną walkę z problemem

Zgaga w czasie ciążyZgaga w czasie ciąży jest częstą dolegliwością, która może być spowodowana zmianami hormonalnymi.

To łagodny lub silny dyskomfort lub ból, który pojawia się w klatce piersiowej tuż za mostkiem, zwykle po jedzeniu.

Uczucie pieczenia jest wynikiem cofania się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, a nawet do gardła.

Najskuteczniejszy sposób na złagodzenie zgagi w ciąży

Zgaga jest stanem, w którym treść żołądka spływa z powrotem do przełyku, powodując uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub gardle. Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na poradzenie sobie ze zgagą są leki, które mogą pomóc w złagodzeniu zgagi poprzez zmniejszenie produkcji kwasu lub usunięcie pokarmu i płynów, które nagromadziły się w przełyku.

Niektóre popularne leki na zgagę to leki zobojętniające, H2-blokery i inhibitory pompy protonowej (PPI). Sprawdź leki na zgagę i mdłości w ciąży - Wapteka.pl. Leki te są dostępne bez recepty, a silniejsze sprzedawane są po okazaniu recepty lekarskiej. Leki OTC, przyjmowane zgodnie z zaleceniami, zaczynają działać w ciągu godziny, przynosząc ulgę w sporadycznych objawach zgagi. W przypadku częstych lub silnych objawów zgagi należy porozmawiać z lekarzem o przepisaniu jednego z silniejszych IPP do długotrwałego stosowania.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek nowych leków porozmawiać z lekarzem, ponieważ będzie on w stanie określić, jaka opcja jest najlepsza dla każdej osoby, biorąc pod uwagę jej szczególną sytuację medyczną, co szczególnie jest ważne w ciąży. Ponadto zmiana stylu życia, np. unikanie pokarmów wywołujących zgagę i częstsze spożywanie mniejszych posiłków w ciągu dnia, może również pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i nasilenia epizodów zgagi.

Cztanie a ciąża

Pokonaj zgagę za pomocą świeżego imbiru

Jedną z metod jest spożywanie świeżego imbiru. To naturalne lekarstwo jest stosowane od wieków, aby uspokoić żołądek i złagodzić niestrawność. Korzeń imbiru jest dostępny w postaci świeżej, mrożonej lub suszonej w większości supermarketów. Można go również kupić w puszce lub marynowany.

Imbir jest skutecznym naturalnym środkiem na zgagę. Od dawna stosuje się go w leczeniu niestrawności i nudności. Przyjmowany przed posiłkiem imbir może zapobiegać zgadze, ponieważ stymuluje wydzielanie śliny i wspomaga trawienie. Jeśli po jedzeniu odczuwasz zgagę, spróbuj pożuć kawałek świeżego imbiru lub wypić filiżankę ciepłej wody z cytryną, imbirem i miodem. Pamiętaj, że herbata może nie być dobrym połączeniem ze względu na zawartość kofeiny, która zgagę może nasilać.

Słodka ulga - bezcukrowa guma do żucia może pomóc w zwalczaniu zgagi

Skutecznym sposobem na pokonanie zgagi jest żucie gumy bez cukru po jedzeniu. Guma zwiększa wydzielanie śliny, która może pomóc zneutralizować kwas żołądkowy i ukoić przełyk. W przypadku zgagi najlepiej unikać gumy o smaku miętowym, ponieważ może ona nasilić objawy. Żucie gumy przez około 30 minut po jedzeniu może przynieść ulgę w bólu zgagi. Sama czynność żucia może pomóc w złagodzeniu niektórych objawów zgagi poprzez fizyczne przesunięcie pokarmu i treści żołądkowej w górę przełyku.

Guma do żucia na zgagę

Co zrobić, kiedy nic nie pomaga?

Jeśli zgaga stale się powtarza, pamiętaj, aby jeść małe posiłki i jeść powoli. Dzięki temu żołądek nie będzie zbyt pełny i mniejszy będzie nacisk na dolny zwieracz przełyku (LES). LES to mięsień, który oddziela przełyk od żołądka i zwykle utrzymuje kwasy trawienne tam, gdzie ich miejsce - w żołądku. Kiedy jednak nie zamyka się on prawidłowo, kwas może przedostawać się do żołądka i powodować uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub gardle, zwane zgagą. Po jedzeniu należy siedzieć prosto. Grawitacja pomaga utrzymać kwas w żołądku tam, gdzie jest jego miejsce. 

Zgaga w czasie ciąży
Cztanie a ciąża
Guma do żucia na zgagę
Sekcje: