Lokalne firmy i instytucje: AMConsult Sp. z o.o. - BIURO RACHUNKOWE
Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Gęsi na stawie w Kuźnicy Dąbrowskiej

Wizyta w zakładzie fryzjerskim może być inspirująca. Tu dowiedziałem się, że od kilku dni na stawie w Kuźnicy odpoczywa stado gęsi zbożowych.

Po wschodzie słońca i tuż przed zachodem zrywają się one do dziwnego ćwiczebnego lotu.

Stado liczy ok. 2-3 tys. osobników. W kadrze obiektywu o ogniskowej 500 mm mieści się ich niewiele.

Dzisiaj (czwartek) odleciały ostatnie gęsi zbożowe ze stawu. Start do odlotu w kierunku Bralina? Tam świetne fotgrafie zrobił im niedawno i umieścił je na forum "Fotoprzyroda.pl" miejscowy fotografik. Tym razem w starcie  pod silny wiatr fotografował je Milo N.

Jeszcze jedna fotka Milo N. ze startem stadka gęsi pod ostry wiatr. Mnie pozostały tylko gęgawy - ok. 20 sztuk. Czyżby to już koniec przelotów gęsi?

Gęgawy kursują między stawem a pobliskim polem z oziminą. W trakcie tych przelotów na żerowisko można zrobić niezłe fotki.

Zwykle lecą parami, bo w Kuźnicy gęgawy przygotowują się już do lęgu.

Czasami przelatują tuż ponad głowami.

temat / lokalizacja

Tematy

Dodanych komentarzy: 5

Spotkaliśmy na stawie w Kuźnicy naszą towarzyszkę i opiekunkę bezkrwawych łowów - Dianę. Pierwsze spotkanie po kilku miesiącach. Było miło i sympatycznie.

Przedwczoraj za Kuźnicą widzieliśmy bielika z upolowaną gęsią zbożową. 500 m od drogi na Zbicę. Gęgawy z kolei znoszą już jaja i robią to czasem byle gdzie, na przykład na oziminie, gdzie się pasą.

Wydaje mi się, że gęgawy lęgną się w Kuźnicy byle gdzie, bo są zestresowane. Przed rokiem wysiadywały jaja najczęściej na grobli. W tym roku wykonano na groblach stawu niezbędną przecinkę gałęzi drzew i krzewów, ale zrobiono to chyba zbyt późno. Ponadto nie zdążono przed lęgiem wywieźć zwiórowanych patyków. Widzimy traktorek z przyczepką jeżdżący po grobli tam, gdzie mogą się one nieść.

P>S>  Za Dąbrową, a przed Kuźnicą pojawiła się tej zimy tablica państwowa - Stobrawski Park Krajobrazowy

Prima aprilis to nie tylko dzień żartów, ale i Międzynarodowy Dzień Ptaków. Ma on zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęcić ludzi do pomocy w ochronie tych zwierząt i ich siedlisk.

 

Tej niedzieli cieszyliśmy się w Kuźnicy Dabrowskiej  z ornitologicznych obserwacji. Dwie pary gegaw mają jednak tygodniowe młode. Tylko z jednej strony wyspy naliczyliśmy 28 dorosłych gęgaw. Dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Gęsi wysiadują jaja na wyspie, ale co jakiś czas płoszą je bieliki. Kiedy rozwiną się liście krzewów na grobli, ptaki z młodymi będą  spokojniejsze.