Lokalne firmy i instytucje: jawis Biestrzykowice
Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Quiz - "Dotyk Irlandii"

15 pytań z historii, geografii i kultury Irlandii. Odpowiedzi należy przesłać do 17 marca na adres entedy@wp.pl. Wśród prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody...

1. Rozpościerają się na długości 8 km, w najwyższym punkcie osiągają wysokość ponad  200 m nad poziomem Oceanu Atlantyckiego. Średnio ginie na nich 8 zdesperowanych lub nieostrożnych turystów rocznie … ? Jaką atrakcję turystyczną Irlandii przedstawia fotografia?

2. Jak mawiają złośliwi dublińczycy jest szerszy niż dłuższy, po jego przejściu wchodzimy na najważniejszą ulicę stolicy Irlandii. Jak nazywa się most na fotografii?

3. Jak nazywa się przedstawiona na fotografii pomnika słynna handlarka rybami i owocami morza, która trudniła się nocą uprawianiem i innego zawodu?

4. Kogo przedstawia fotos z filmu w reżyserii Neila Jordana? Podaj imię i nazwisko bohatera i aktora.

5. Jaki charakter ma  przedstawiona na fotografii dzielnica Dublinu -  “Temple Bar”?

6.    Co łączy szczyty - Giewont i Carrantuohill?

7.    Jak trójlistna koniczynka, drugi po harfie symbol narodowy Irlandii, związana jest z żywotem św. Patryka?

8.    Co symbolizują  kolory zielony i pomarańczowy na fladze Irlandii?

9.     Zespół U2 na swojej płycie „War” zamieścił utwór odnoszący się do wydarzeń z 30 stycznia 1972 r., kiedy to w Londonderry w Irlandii Północnej żołnierze brytyjscy zabili 13 uczestników marszu protestacyjnego przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm. Pomimo licznych zapewnień członków zespołu, że piosenka jest pacyfistyczna i nie ma na celu nawoływania do walki, część radykałów z IRA posługuje się nią jak hymnem. Podaj tytuł tego utworu?

10.  Jak nazywa się irlandzki laureat Nagrody Nobla, który wspólnie ze Stanisławem Barańczakiem przetłumaczył „Treny” Jana Kochanowskiego na język angielski?

11.   Który z Noblistów Irlandzkich protestował przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w Polsce w 1981 r. i nie odebrał osobiście przyznanej mu w 1969 r. Nagrody Nobla?

12.    W okresie od 1845 r. do 1849 r. Irlandia przeżywała jedną z największych klęsk naturalnych w dziejach Europy, tzw. „wielki głód”. Jaka była najważniejsza przyczyna tej irlandzkiej klęski głodu?

13.   Drugie co do wielkości miasto Irlandii Północnej, liczące 84 tys. mieszkańców. Protestanci malują tu krawężniki w barwach brytyjskich, katolicy w irlandzkich, a IRA na czarno. Miejscowe gazety i autobusy używają na przemian dwóch spornych nazw tego miasta. Podaj nazwę irlandzką i brytyjską tej znanej również z tragicznej historii Zielonej Wyspy miejscowości?

14.    Jak nazywa się po irlandzku jednostronny bęben o średnicy 45 cm, z membraną wykonaną z koźlej skóry, drugi po harfie instrument narodowy Irlandczyków?

15.    W jakim mieście Irlandii Północnej zwodowano „Titanica”?

 

 

 

Dodanych komentarzy: 11

Entedy, sam pomysł na quiz świetny. Chętnie wyślę Ci swoje odpowiedzi, jeśli... udzielisz drobnej wskazówki do pytania nr 11. Szukam i szukam odpowiedzi na to pytanie, ale za Boga nie potrafię niczego znaleźć... Jest taka szansa?

Namislaviak - pytanie 11 już poprawiłem. Było sformułowane w sposób dwuznaczny, mylący. Tak - to było pytania trudne i  dla Boga.

Dziękuję za korektę. Teraz pytanie 11-te jest zdecydowanie bardziej czytelne . Swoje odpowiedzi już wysłałem, z niecierpliwością czekam na werdykt . Pozdrawiam i... czekam na kolejne konkursy! Byłoby miło, gdyby ktoś finansowo (lub w inny sposób) wsparł tego typu inicjatywy blogerów, ale to pewnie temat na osobną dyskusję.

Pierwszy bezbłędnie quiz rozwiązał Namislaviak. Nie mam jeszcze nagród z Fundacji Kultury Iralndzkiej, ale na pewno dla wszystkich znajdą się irlandzkie gadżety i pamiątki.

Mamy trzecie idealne rozwiazanie "Quizu <<Dotyk Irlandii>>" - przesłała je bardzo sympatyczna "kasia507".

Jest... Jest... czwarte bardzo dobre rozwiaznie. Mądra  dziewczynka, czyli Misia, która nadesłał dzisiaj rano odpowiedzi na pytania.

No i piąta - przesłana przez Lilię1905. Naszej rewolucyjnej  "Liliji" dziękujemy i gratulujemy.

Jest i szósta bezbłędna odpowiedź. Tym razem męska, bo przesłał ją MateuszW. Gratulacje.

No i "szczęśliwa siódemka"  to "chester", który dzisiaj nadesłał bardzo rozbudowane rozwiązanie.