Ciało i emocje - mimiczne sprzężenie zwrotne

Mimiczne sprzężenie zwrotne - pod tym enigmatycznym zwrotem kryje się ciekawa strategia regulacji emocji.

Ale od początku.

Emocje towarzyszą nam zawsze i wszędzie, to one mają swój udział w podejmowaniu decyzji, stosunku do innych ludzi, ocenianiu, choć często nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich oddziaływania. Człowiek to ciało i psychika, przy czym jedno ma wpływ na drugie. Ciało ma wpływ na umysł, emocje, samopoczucie, a emocje na ciało, przykładem może być to, jak stres wpływa na  odporność organizmu, udowodniono również, że stres wpływa na zaostrzenie chorób i zaburzeń psychicznych.

Wszyscy doskonale wiemy, że przeżywane emocje mają odbicie w naszej ekspresji mimicznej, uśmiechamy się, gdy odczuwamy radość, marszczymy brwi, gdy jesteśmy źli, wykrzywiamy usta wyrażając wstręt. Ale czy jest możliwe zjawisko odwrotne? Czy mimika twarzy może mieć wpływ na emocje? Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak...

Pytanie to zadał sobie Fritz Strack, który w 1988 (dawno temu) przeprowadził ciekawe badanie, którego wyniki miały dać odpowiedź. W eksperymencie wzięły udział dwie grupy osób, które miały za zadanie oceniać stopień, w jakim zabawne są pokazywane im ilustracje. Jedna grupa osób przy ocenianiu obrazków trzymała w zębach ołówek, trzymanie ołówka zębami angażowało mięśnie odpowiedzialne za uśmiech. Druga grupa trzymała ołówek ustami, co dawało efekt smutnej miny. Wyniki eksperymentu pokazały, że osoby z grupy "uśmiechającej się" oceniły ilustracje jako bardziej zabawne niż osoby z grupy "smutnej". Potwierdziło to hipotezę o wpływie mimiki na stan emocjonalny.

 

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

"Człowiek jest jednością psychofizyczną, dwie sfery: soma i psyche nieustannie się przenikają i wpływają na siebie. Dlatego tak ważne jest dbanie o obie warstwy" - Iwona Nawara, psychoonkolog.

Nie tylko mimika może wpływać na emocje, emocje mogą być sterowane przez całe ciało. Nie raz pewnie słyszeliście powiedzienie "w zdrowym ciele - zdrowy duch". Stres na przykład powoduje napinanie i usztywnienie pewnych mięśni, z kolei rozluźnienie mięśni wpływa kojąco na nasze nerwy. Ale więcej o tym kiedy indziej.

 Wniosek nasuwa się sam, mimo iż listopad wchodzi do naszego miasta wielkimi krokami, nie dajmy się jesiennej depresji i uśmiechajmy się częściej :)

temat / lokalizacja

Dodanych komentarzy: 5

Jakoś im bliżej tego listopada, zwłaszcza 21-go, tym trudniej u mnie z tym uśmiechem ;) 

No i zepsułem nastrój politycznymi aluzjami. Przepraszam i witam kolejny, niepolityczny blog w eNklawie. Wytrwałości i życzliwych komentatorów życzę :)

Sory Magdalene, że Cię w debiucie polityką przybiłem. Przeczytałem, bo było ciekawe. Tym postem odstawiam polityczny bigos, który przyrządziłem. No, czas na Twój deser;)