Twoja Drogeria Artystyczna Bez Futerka - relacja

W namysłowskim klubie Hades, dnia 05.02.2011, odbyła się pierwsza impreza muzyczno-literacko-fotograficzna zorganizowana przez N.A.A. REBEL ART

Impreza nosiła tytuł: TWOJA DROGERIA ARTYSTYCZNA BEZ FUTERKA. www.rebelart.ovh.org (więcej zdjęć na naszej stronie oraz na naszym facebooku www.facebook.com/pages/NAA-Rebel-Art/184703858221378)

Obcowanie ze sztuką otworzył wernisaż fotografii Mateusza Piechaczka. Wystawione prace to portrety młodych i przepięknych Pań. Niewątpliwie chwytliwy oraz bliski sercom wielu Panów temat. Mateusz jest studentem informatyki ze specjalizacją grafiki komputerowej. Dzięki jego uprzejmości powstał nasz plakat, który można było podziwiać na słupach ogłoszeniowych do czasu ich bezpardonowego zaklejenia. Czyli jeden dzień.

Parę chwil po 21:00, gdy goście nacieszyli oczy widokami powabnych krągłości, rozpoczęła się część literacka prowadzona przez Jarosława Pawłowskiego. Na zachętę i mobilizację reszty uczestników sam rozpoczął prezentując przekrojowo swój dorobek poetycki. Po nim zaprezentowała się poetka z Bierutowa - Zuzanna Sala. Przedstawiła publiczności sporą dawkę dobrej poezji o różnej tematyce. Wróżymy jej sporą karierę, jeśli będzie podążać tą ścieżką.

Jako kolejny, z zacięciem aktorskim, wystąpił Jerzy Górniak. Odegrał kilka "kawałków" ze swojej anty-poezji. Sam tak twierdzi, choć porównując jego twórczość do wypocin niektórych "znanych" poetów, mogę śmiało stwierdzić, że Jerzy zasługuje na miano pro-poety. Sposób recytacji, okraszanie aktorskimi zagrywkami, parę przypadkowych sytuacji scenicznych zostały zapamiętane przez relacjonującego i mam nadzieję, że przez większość licznej publiczności.

Nadszedł czas na współorganizatorkę tego zamieszania. Magdalena Kownacka, namysłowska poetka i muzyk, absolwentka psychologii na UAM, przedstawiła swoje opowiadanie. Opisywała ekspresyjnie fikcyjny "Talk-Show". Jeśli jesteście ciekawi treści zapraszam na naszą stronę. Dodam jedynie, że jedną z bohaterek jest gwiazda porno.

Na tym zakończyliśmy wątek lokalny. Zaczął się "set" gości ze Stowarzyszenia Żywych Poetów. Jest to "pierwsza liga" wśród krajowych poetów. Za dowód mogą służyć lata pracy i organizacja licznych imprez kulturalnych na terenie Brzegu oraz Śląska oraz niezliczone nagrody, wyróżnienia oraz publikacje członków grupy. Wydawane przez SŻP książki i ogólnopolskie pismo literackie - "Red". Pierwszy na ogień poszedł Kamil Oskękowski. ten młody poeta preferuje spokojne i wyważone klimaty. Taka też jest jego poezja. Stonowana, ascetyczna miejscami narracja nakłania do wyciszenia. Na sali, wśród widzów nastała refleksyjna cisza.

Wraz z Krystianem Ławreniukiem, poetą i prozaikiem, temperatura zaczęła wzrastać. Przeczytał historię, jak sam stwierdził, z życia wziętą. Opisywał w nim człowieka, którego poznał będąc na zarobkowej emigracji. Bohater opowiadania był pracownikiem parku rozrywki. Niby zwykła postać i zwykłe okoliczności. Jeden jednak fakt wyróżniał go pośród reszty pracowników przybytku rozrywki. Miejsce, w którym mieszkał. A stanowił go Blue Box. Plastikowe pomieszczenie wystarczające zaledwie do ochrony przed deszczem.

Poprzedzając występ kolejnego twórcy z Brzegu, Jerzy (notabene także współorganizator) wzniósł symboliczny toast na cześć święta wszystkich twórców. Do degustacji napojów z bąbelkami zaprosiliśmy wszystkich uczestników. Artystów i publiczność.

 

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

Po tym akcencie wyszedł na scenę Radosław Wiśniewski, który od początku przygrywał na gitarze wszystkim występującym. Dźwięki wydobywające się z jego gitary elektrycznej stanowiły rewelacyjny podkład i stwarzały niepowtarzalny klimat. Podczas jego występu gitarę przejął Jerzy. Poezja Radka to twórczość najwyższych lotów. Zwycięzca konkursów, laureat wielu nagród "branżowych", redaktor naczelny pisma "Red", wieloletni prezes SŻP, lokalny działacz kulturalny. Drukowany, czytany i cytowany. Podczas tego wieczoru uraczył nas swoimi najnowszymi wierszami. Dla głodnych szczegółów oraz samej jego twórczości, odsyłam na stronę internetową SŻP.

Część literacka dobiegła końca. Przyszedł moment podłączenia wzmacniaczy, strojenia gitar, próbnych akordów na syntezatorze. Reszta wieczoru upłynęła na muzykowaniu, rozmowach i planowaniu nowych artystycznych inicjatyw.

Impreza ta jest pierwszą z cyklu, który ma się odbyć na przestrzeni najbliższego roku. Inicjatywa ta ma na celu mobilizację rodowitych artystów i przedstawienie ich dokonań mieszkańcom naszej gminy. Wraz z ich udziałem mamy zamiar zaktywizować lokalną społeczność do uczestniczenia, przeżywania i kontemplowania szeroko pojętej sztuki

Autor relacji: Jarosław Pawłowski

Zdjęcia i film: Mateusz Piechaczek

temat / lokalizacja