Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Ogłoszenie Kollegium Kościelnego Smogorzowa z 16 lipca 1854 r.

W "Gazecie Wrocławskiej" ("Breslauer Zeitung") nr 333 z 20 lipca 1854 r. ukazała się informacja o pożarze smogorzowskie świątyni.

Notatka, datowana 16 lipca, a więc 6 dni po pożarze kościoła, sygnowana jest przez Kollegium Kościelne ("Das katholische Kirchenkollegium"). Reprodukcję notatki zamieściłem w zeszycie nr 1 cyklu "Żródła i materiały od dziejów ziemi namysłowskiej" pt. „Bitte um milde Kreuzer zum Wiederaufbauder abgebrannten ersten christlichen Kirche in Schlesien zu Schmograu, Kreis Namslau : Prośba o łaskawą pomoc na odbudowę spalonego pierwszego chrześcijańskiego kościoła na Śląsku w Smogorzowie, powiat Namysłów" (s. 15). Można pokusić się o stwierdzenie, że owa notatka, którą "zawieszam" w niniejszym blogu, jest prekursorem późniejszej ulotki "Prośba o...", której dotyczy wzmiankowana broszura.

temat / lokalizacja

Dodanych komentarzy: 5

Okazuje się, że czegoś nie zakupiłem ostatnio w Wydawnictwie "Namislavia". Niepotrzebnie wyważałem już otwarte bibliograficznie drzwi;) W poniedziałek pojawię się po ten pierwszy zeszyt. Takie ogłoszenie na pierwszej stronie  z winietą gazety świadczy o wielkiej randze tego wydarzenia. To nie jest byle jaki ogłoszenie - świdczą o tym i objętość, i miejsce zamieszczenia.

Winieta to jeden plik skanu, a samo ogłoszenie - kolejny, z różnych stron. Ogłoszenie publikowane jest na s. 2134 gazety (nie znam numeracji strony z winietą), sądząc po układzie całej strony z ogłoszeniem jest to raczej końcowa stronica. Nie lubię "gdybać", ale z numeru widocznego pod tekstem można chyba wywnioskować, że jest to rodzaj ogłoszenia płatnego(?). 

Ano tak, teraz dopiero widzę, że winieta jest wklejona ponad ogłoszeniem. Zawsze dobrze jest to sobie wyjasnić, bo chyba już nikt po publikacji takiego skanu nie wybierze się do biblioteki. A miało się wrażenie, że jest to pierwsza strona. Moje wnioski nietrafione, bo raczej ogłoszenie było płatne. Ale czy ta strona gazety - to nie pomyłka (s. 2134)?

Nie, to nie jest pomyłka, taka numeracja - 2134 - widnieje u góry strony. Nie potrafię wyjaśnić czy była to pagincja ciągła w obrębie rocznika, czy całego tytułu - nie sprawdzałem, bo nie jest to związane z problematyką moich zainteresowań...

Panie Tadeuszu, w zasobach Biblioteczki TOWARZYSTWA MIŁOSNIKÓW  ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ znajduję jeszcze trzy pozycje dotyczące Smogorzowa.

Zeszyt 21 Kuliński Kazimierz: Legenda smogorzowska. [Tytuł okładki] potwór smogorzowski. Namysłów 1964, k. 7.

Zeszyt 53  Kuliński Kazimierz: Kościółek w Smogorzowie, matrona katolicyzmu na Śląsku. Namysłów 1966, k. 17.

Zeszyt 77 Caputa Henryk: Kościół i szkoła w Smogorzowie, matrona kultury polskiej na Ślasku. Namysłów 1967, k. 39, fot. 9.

Czy planuje pan wydanie tych zeszytów przed 2013 rokiem? I czy mógłby pan udostepnić do celów badawczych skserowane zeszyty tych społecznych wydawnictw. Po co wyważać otwarte 50 lat temu - w związku z 100 rocznica konsekracji kościoła w Smogorzowie i śmierci Józefa Lompy drzwi?