WARSZTATY HISTORYCZNO-ARCHEOLOGICZNE W GIMNAZJUM W SMOGORZOWIE

Dnia 12 czerwca 2014 r. Gimnazjum w Smogorzowie gościło w swoich murach pracowników Uniwersytetu Opolskiego z Instytutu Historii.

WARSZTATY HISTORYCZNO-ARCHEOLOGICZNE

W GIMNAZJUM W SMOGORZOWIE.

      Dnia 12 czerwca 2014 r. Gimnazjum w Smogorzowie gościło w swoich murach pracowników Uniwersytetu Opolskiego z Instytutu Historii, zaproszonych przez panią Mariolę Maryniak, nauczyciela historii. Tego dnia gimnazjum zmieniło się na kilka godzin
 w osadę wczesnego średniowiecza. W czasy średniowieczne, krótką prelekcją, wprowadziła młodzież dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, z którą uczniowie mieli już wcześniej przyjemność pracować przy wykopaliskach archeologicznych, prowadzonych na terenie Smogorzowa.
W zajęciach panią Magdalenę Przysiężną czynnie wspierali jej studenci.

Program warsztatów obejmował:

  • czary-mary-afrodyzjaki z babcinej chatki, czyli prezentacja ziół połączona
    z degustacją.
  • moda epok(niesłusznie) minionych-pokaz wraz z rekonstrukcją dawnych przedmiotów życia codziennego i uzbrojenia wczesnośredniowiecznego (pokaz miał wielu zwolenników, tak rekonstrukcja biżuterii minionych czasów, jak również uzbrojenie. Szczególnie cieszyły się pojedynki ,,średniowiecznych rycerzy” w pełnym ekwipunku).
  • ginące zawody- garncarstwo.

Młodzież mogła samodzielnie pracować przy kole garncarskim i stworzyć z gliny własne naczynia. Przyznam, że koło garncarskie skupiło wokół siebie rzesze uczniów, wręcz ustawiła się kolejka.

 Uczniowie wraz z opiekunem bardzo dziękują pani dr Magdalenie Przysiężnej- Pizarskiej
 i jej studentom za znalezienie czasu, a w szczególności za rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań historią minionych epok.

Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie
Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma

 

Opracowała: Mariola Maryniak

 

temat / lokalizacja