Lokalne firmy i instytucje: Namislavia
Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Prośba o identyfikację

Coś w rodzaju żetonu, znalezionego w piasku na parkingu w lesie pod Namysłowem.

 Przedmiot wielkości 2 złotych. Po jednej stronie napis STADTWERKE NAMSLAU, po drugiej stronie nieczytelny napis, ale wydaje mi się, że jest tam napis STROM. Czy ktoś ma pomysł, co to może być?

Dodanych komentarzy: 3

To chyba żeton do automatu-licznika Zakładu Energetycznego Namysłów sprzedającego klientom prąd. To pewnie jakoś się fachowo nazywa.

To żeton namysłowskich Zakładów Miejskich (STADTWERKE) opisany i reprodukowany w formie odrysu w opracowaniu Janusza Długokęckiego "Pamiątki przeszłości w zbiorach kolekcjonerskich" zamieszczonym w publikacji "O ziemi twojej ci opowiem : z historii powiatu namysłowskiego zagadnienia wybrane" (Starostwo Powiatowe, Namysłów 2003, s. 49). Dodać można, że pochodzi nie wcześniej niż z roku 1915, gdyż wówczas rozpoczęto używać liczników prądu umożliwiających dokonywanie opłat za pomocą monet lub żetonów. Nominał żetonu - 1 kWh.

Pisał do mnie z Niemiec mój przyjaciel K. Każde niemieckie miasto ma Stadtwerke  (raczej zakład komunalny, a nie miejski). Dostarcza on podstawowe media - wodę, gaz, energię elektryczną. Liczniki-automaty na żetony są używane w Niemczech nawet dzisiaj w przypadku klientów płacących nieregularnie rachunki.Tego typu żetony były używane w czasie wojny i krótko po wojnie, kiedy było krucho z energią elektryczną.

Miasto zostało zelektryfikowane dopiero w 1924 r. Wtedy doprowadzono do Namsłowa linię energetyczną wysokiego napięcia z Opola. Jak pisze prof. T. Harjasz, w sieci miejskiej znalazły sie 654 liczniki, 6106 punków świetlnych i 62 silniki elektyczne. Elektryfikację wszystkich namysłowskich wsi zakończono dopiero 14 listopada 1939 r.

Po wojnie pierwszy prąd i woda popłynęły dla miasta z generatorów i ujęć Browaru. Przed 1924 r. energię  i światło elektryczne  w mieście zapewniały pewnie prywatne lokomobile, generatory i  Browar Hasselbacha.