Ostatnie pożegnanie

Św. p. Pani Podporucznik Seweryny Bednarek. Kombatanta Armii Krajowej.

19 maja w piątek o godz. 12.00 pożegnamy Koleżankę Sewerynę Bednarek. Msza Święta i ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu przy ul.Jana Pawła II. w Namysłowie.

Pani Seweryna Bednarek urodziła się 23 grudnia 1923 r. w miejscowości Borek – Laski woj. kaliskie.

W dniu 10 stycznia 1940 r. została wywieziona na przymusowe roboty do majątku rolnego w Kowalowicach w powiecie namysłowskim. Tam nawiązała kontakt z ruchem oporu. Wstąpiła do Armii Krajowej  20 października 1943 r. została zaprzysiężona przyjmując ps. „Anka”. Po zaprzysiężeniu do 21 stycznia 1945 r. pełniła funkcję łączniczki pomiędzy dowódcą II baonu „Giewont” AK Józefem Młynarzem ps. „Torys” , a dowódcą rejonu Tadeuszem Kępą ps. „Wicher” i „Feniks”. Jako łączniczka I baonu, nawiązała współpracę z punktem kontaktowym w Sycowie u Adelajdy Maras ps. „Ada”, gdzie spotykała się z innymi łączniczkami, zabierała  meldunki i rozkazy, przewoziła je według ich przeznaczenia. Znając język niemiecki wyszukiwała kwatery dla „spalonych” Polaków. Jeżdżąc po całej okolicy rowerem organizowała zbiórki pieniężne  i   odzież dla potrzebujących Polaków.
Ominęły ją masowe aresztowania przez Gestapo członków  Armii Krajowej w dniu 3.07.1944 r. w Namysłowie i 27.07.1944 r. w Sycowie. Schodząc do głębokiego podziemia nie przerwała działalności konspiracyjnej .

Została odznaczona:
Srebrnym Krzyżem Zasługi
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Krzyżem Armii Krajowej
Złotą Odznaką Honorową Zarządu Głównego Związki Emerytów i Rencistów

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

Zarząd Namysłowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej składa wyrazy współczucia rodzinie zmarłej.
Cześć Jej Pamięci.

 

 

Dodano 1 komentarz