Namysłowski Zamek – dla większości to „perełka”, „perła architektury”, „wizytówka miasta”, dla innych budowla, która czeka na remont, aby stać się powyższymi.
Dla mnie, po zapoznaniu się z Waszymi komentarzami na forum, paru chwilach refleksji, której towarzyszyły m.in. „odwiedziny”, tego poniekąd zapomnianego obiektu, nasuwają się tylko jedne wnioski.
Z pewnością Ameryki tym nie odkryłem, ale moim zdaniem, (zapewne zdaniem większości Namysłowian), odkładany „na później” a w dogodnym momencie „odgrzewany” problem trzeba konkretnie doprowadzić do finału.
Sugerowane kwestie polityczne powinny w takich przypadkach zejść na drugorzędny plan. Nie będę już puszczał wodzy fantazji i pisał, że nie powinny być w ogóle brane pod uwagę… bądźmy realistami, nie dajmy się ponieść obłokom :)
Najważniejsze powinno być jednak dla wszystkich dobro kulturalne, stojące za całą sprawą oraz kłaniająca się historia, która będzie nas rozliczać za zaniedbania, poczynione względem tak symbolicznych miejsc.
A teraz z innej beczki…
Czy ktoś z Was Szanowni Namysłowianie, czytając kolejne opinie w tym temacie, zdobył się na odrobinę ciekawości, aby poznać nasz zamek?
Stojąc u jego bram starałem się ogarnąć zmysłami miniony czas, epoki, które przynosiły kolejno rozkwity oraz upadki… i tak do dnia dzisiejszego…
Po setkach lat od wkopania kamienia węgielnego (ok. 1360 rozpoczęcie budowy murowanego zamku) sami odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki okres „przeżywa” aktualnie nasz zamek…
Dla wszystkich, którzy właśnie zreflektowali się, że tak naprawdę o historii zamku fajnie byłoby dowiedzieć się cosik więcej, przygotowałem mały maraton po linkach przedstawiających historię Namysłowa. Oczywiście ściśle powiązaną z losami samego zamku :)
Zapraszam do miłej lektury:
Poniższe linki przedstawiają kilka stron, gdzie znajdziecie zarys historyczny powstania zamku.
Często towarzyszą im ciekawe galerie zdjęć. Dla niektórych może nic nadzwyczajnego… W końcu zamek wciąż ten sam… ale jednak na każdym zdjęciu można odkryć coś nowego. Moim zdaniem warte uwagi :)
http://www.zamkipolskie.com/namyslow/namyslow.html
http://www.zamki.pl/?idzamku=namyslow
http://www.ludmilka.eszymon.eu/index.php/zamki-palace-dwory/opolskie/104-zamek-w-namysowie.html
powyższa strona doczekała się kontynuacji również pod podanym poniżej adresem:
http://www.foto.esilesia.com/zamki-palace-dwory/opolskie/104-zamek-w-namysowie.html
W obu przypadkach znajdziemy odsyłacze do galerii Namysłów - Zamek oraz Miasto Namysłów
http://www.zamki.hm.pl/Namyslow-50
http://www.turystykaopole.pl/katalog-item.php?k=4&id=117
Moim zdaniem najciekawsze linki: (wiem, wiem nieładnie tak faworyzować, ale jak przeczytacie… :))
Pierwsza stronka, pod pewnymi względami, zawiera nieaktualne dane – te dotyczące współczesnych losów, ale w pozostałej części, wiele nie powielanych z innych artykułów faktów.
Pani Teresa Kudyba - reportażystka, dokumentalistka, producentka TV, a od marca 2010 Prezes Zarządu Radia Opole S.A., przygotowała to naprawdę solidnie.
http://kudyba.pl/index.php?go=1316&go2=1352
Strona druga - także pierwsza liga
http://www.zamkiobronne.pl/zamki-w-polsce-opis-373.htm
Znalazłem również:
prezentacje multimedialne
http://www.zamkowe.com.pl/zamek.php (znajoma nazwa – nieprawdaż?)
http://www.netlove.pl/prace.php?praca=11&p=1
oraz szkice i opracowania historyczne Kurta Bimlera – niemieckiego historyka sztuki, architekta, rzeźbiarza, nauczyciela rysunku, Docenta Wyższej Szkoły Technicznej we Wrocławiu; materiały pochodzą z Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej
http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=126&dirids=1
(niestety tylko dla niemieckojęzycznych)
Opracowanie dotyczące regionu - powiatu namysłowskiego znajdziecie na stronie 78 - wg opracownia Bimlera a 81/103 dla przeglądarki (przynajmniej tej mojej).
W miarę możliwości a przede wszystkim czasu, postaram się przygotować opracowanie tłumaczenia.
Może nie całości, ale fakty dotyczące zamku postaram się dołączyć.
Dodanych komentarzy: 2
Re: Zamek – wyjście z „zapaści” ?
Pasowałoby ukwiecić to jeszcze jakąś ciekawą fotką, ale niestety "sprzęt" odmówił mi posłuszeństwa :(
Re: Zamek – wyjście z „zapaści” ?
Pathfinder, witam wśród blogujących;) Na początek dobra robota. Sporo tych internetowych informacji o zamku w Namysłowie wymaga korekty. Ja znalazłem już taką pierwszą nieścisłość. Od 1703 r. na zamku miała swą siedzibę komandoria nie Joanitów, ale Krzyżaków (M. Goliński "Namysłów - z dziejów miasta i okolic", s. 161). Ten wybitny wrocławski znawca średniowiecza przy okazji komentarza do pokoju namysłowskiego stwierdził, że dokumenty w Namysłowie podpisali 22 XI 1348 r. tylko pełnomocnicy Kazimierza Wielkiego i Karola IV Luksemburskiego. Należy stąd wnosić, że raczej ich wtedy w Namysłowie nie było (Ibidem, s. 88). Podobnie z informacjami o braku wieży zamkowej. Ona widnieje na widoku miasta z lotu ptaka Wernera. O niej można też wyczytać w "Kronice miasta Namysłowa..." W. Liebicha w tłumaczeniu i opracowaniu Tadeusza Harjasza.