Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Namysłowskie Letnie Koncerty Organowe - Przemysław Kapituła (organy)

Data wydarzenia: 
11.07.2010 - 18:00

Namysłowskie Letnie Koncerty Organowe

11 lipca 2010 roku

 

Przemysław Kapituła

polski organista i impresario muzyczny. Urodził się w 1965r. w Warszawie.

W 1990r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Pobierał lekcje prywatne w zakresie gry na fortepianie u prof. Kajetana Mochtaka, uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: N. Danbyiego, D. Rotha, M. Ślechtę, Z. Satmary, G. Boveta. Przez szereg lat współpracował z prof. dr hab. Jerzym Erdmanem. Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą (Argentyna, Austria, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Hiszpania, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Urugwaj, Włochy) dając ok. 45 koncertów rocznie na najpoważniejszych europejskich festiwalach organowych.

Jego recitale zagraniczne wielokrotnie bardzo pochlebnie oceniła prasa (m.in. Süddeutsche Zeitung, Musica Sacra, L’Arena, Schwabischezeitung, DNA, La Stampa, Münchner Merkum, Südkurier itd.). Artysta współpracuje z solistami, chórami oraz zespołami orkiestrowymi. Specjalne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje twórczość wybitnych organistów polskich: Mieczysława Surzyńskiego (1866-1924) (pierwsze wykonanie po wojnie koncertu g-moll na organy i orkiestrę) i Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946).

Postaw dom - szybko
Szybkiedomy.pl
Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Muzyk jest kontynuatorem tradycji muzycznej związanej z Archikatedrą św. Jana w Warszawie. Będąc dyrektorem Fundacji „Festiwal Muzyki Sakralnej” organizuje ok. 150 koncertów rocznie, w których rocznie bierze udział ok. 17.000 słuchaczy. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” w Warszawie. Muzyk jest pomysłodawcą i twórcą wielu przedsięwzięć artystycznych na terenie Warszawy i Polski m.in. cykli koncertów: „Organy Śródmieścia – Warszawski Festiwal Organowy”, „Organy Parafii Św. Wojciecha na Woli”, „Organy Woli”, „Wielkie Organy w Archikatedrze” (codzienne koncerty w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej – od maja do października). Jest również inicjatorem remontu zabytkowych organów w kościele św. Wojciecha w Warszawie.

Artysta dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i na płytę CD. Jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej. Jest laureatem nagrody Prymasa Polski „Srebrna Piszczałka” (2009 r.) za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

W latach 1999-2001 był członkiem Komisji Kultury Rady Dzielnicy Wola w Warszawie. Jest wydawcą wszystkich utworów organowych F. Nowowiejskiego i M. Surzyńskiego na płytach CD. Artysta wykładał we Włoszech na kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej.