Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Data wydarzenia: 
01.08.2019 - 19:00

W najbliższy czwartek, 1 sierpnia 2019 r., obchodzić będziemy już po raz dziesiąty Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

Święto ustanowione zostało w roku 2009 przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jako hołd dla uczestników trwającego od 1 sierpnia do 3 października 1944 r. zrywu powstańczego, mającego na celu wyzwolenie stolicy, odtworzenie instytucji niepodległego Państwa Polskiego oraz wystąpienie przeciwko okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli.  

W Namysłowie organizatorem uroczystości związanych z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego będzie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Namysłowie

O godzinie 17:00, w symboliczną godzinę "W", przy znajdującej się na wschodniej elewacji ratusza tablicy upamiętniającej Polskie Państwo Podziemne pamięć bohaterów wydarzeń sprzed 75 lat uczczona zostanie minutą ciszy oraz złożeniem wieńców i zniczy. Jak poinformowało Starostwo Powiatowe w Namysłowie, na czas trzech minut włączone zostaną wówczas wszystkie zlokalizowane na obszarze powiatu syreny alarmowe.

O godzinie 18:00 w kościele św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary odprawiona zostanie Msza Święta w intencji uczestników Powstania Warszawskiego.

Rocznica wybuchu powstania obchodzona będzie w naszym mieście po raz dwunasty. Pierwsze obchody wspominające wydarzenie miały miejsce 1 sierpnia 2008 r., w 64. rocznicę wybuchu zrywu.

Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie
Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma

Do uczestnictwa w uroczystościach organizatorzy zapraszają mieszkańców, a także poczty sztandarowe i delegacje namysłowskich instytucji.