Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

"Przełamanie Linii Bartholda - Smarchowice Śl. 1945" - pokaz batalistyczny

Data wydarzenia: 
19.03.2011 - 10:00

Pokaz będzie się składał z dwóch części: w pierwszej zostanie przedstawione wkroczenie wojsk Armii Czerwonej do Smarchowic Śląskich i bitwa o te tereny z Niemcami, druga część pokazu związana będzie z uczczeniem tragicznej śmierci żołnierzy polskich spalonych żywcem w miejscowości Podgaje w 1945 r.

Celem imprezy jest przybliżenie młodemu pokoleniu - uczniom okolicznych szkół gimnazjalnych, a także miejscowej ludności, wydarzeń końca II wojny światowej oraz oddanie hołdu poległym. W rekonstrukcji udział weźmie ok. 60 osób oraz mieszkańcy.

Pokaz batalistyczny odbędzie się 19 marca 2011 r. od godziny 10:00 na przedpolach Smarchowic Śląskich.

Plan dnia:

  • Godz. 8,30 śniadanie dla rekonstruktorów.
  • Godz. 9,00 Dioramy, obozy grup rekonstrukcyjnych.
  • Godz. 11,30 Próba przed rekonstrukcją.
  • Godz. 12,00 Rekonstrukcja bitwy o wyzwolenie Smarchowic Śląskich.

Rekonstrukcje bitwy rozpoczyna kolumna uciekinierów cywili z Namslau (Namysłów) na wozach konnych i piechotą. Na skrzyżowaniu żandarmeria polowa WH kieruje ruchem nadając ludziom kierunek ucieczki. Żandarm, z kolumny uciekinierów nakazuje jednemu cywilowi pokazanie dokumentów po czym okazuje się że ten człowiek jest dezerterem, jego żona błaga o litość, bezskutecznie jednak gdyż po chwili żandarmi zabijają zdrajcę. Za kolumną cywili maszeruja ranni i zmęczeni żołnierze niemieccy którzy wycofali się z Namslau po bitwie, tu też z rozkazu dowódców zamierzają stawić opór Rosjanom i zorganizować potyczkę. Za żołnierzami podążają Volksturmiści gotowi bronić swojej ziemi. Kolumna Niemców zatrzymuję się na przedpolach Smarchowic, palą fajki opatrują rannych i przygotowują się do obrony. Po krótkim czasie z kierunku Namysłowa podjeżdża ruski motocykl z koszem zwiadowców , zostaja oni zastrzeleni przez niemców którzy rozbiegają się i przygotowują do obrony. Niedługo po tym od strony Namslau podjeżdża ruska ciężarówka i dochodzi do ataku Rosjan. Początkowo Niemcy i Rosjanie ostrzeliwują się z moździeży a od początku bitwy oczywiście na polu pirotechnik zajmuję się wybuchami. Kilku Niemców i Rosjan ginie w 1 ataku. Żandarmeria usilnie nakazuję żołnierzom napierać i nie wycofywać się. Okazuje się jednak że Niemcy zostają okrążeni, gdyż od strony Smarchowic podjeżdżają już 3 ruskie gaziki i dochodzi do ataku Rosjan z drugiej strony. Niemcy bronią się bezskutecznie, kilku z nich udaję się przebić przez lukę i uciec w kierunku na Brzeg. Reszta zostaje rozbita, giną lub poddają się. Całą bitwę komentuje lektor. Weźmie w niej udział ok. 60ciu rekonstruktorów nie licząc cywili.

 

  • Godz. 13,30-45  2 rekonstrukcja bitwy, Podgaje.
Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

Krótka potyczka między Niemcami a wojskami polskimi. Ci z polaków którzy nie polegli w bitwie trafiają do niewoli i zostają spaleni przez Niemców w  specjalnie zbudowanej na tą rekonstrukcję stodole

Po bitwie obiad i dalej promujemy swoje grupy na dioramach dopóki publiczność nam dopisze.

 

Organizatorami są: Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Oka", Rada Sołecka Smarchowic Śląskich oraz Gimnazjum w Ligocie Książęcej.