Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Co zrobić z gruzem budowlanym po remoncie?

Remont remontem ale co z odpadami?Niemal każdy remont sprzyja generowaniu odpadów budowlanych, które nie mogą trafić do śmietnika komunalnego.

Próba samodzielnego pozbycia się śmieci poremontowych nie jest dobrym pomysłem. Nielegalny wywóz gruzu skutkuje otrzymaniem mandatu i ma degradujący wpływ na ekosystem – może nawet zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.

Jak zgodnie z prawem i szybko pozbyć się odpadów budowlanych?

Jak pozbyć się gruzu i odpadów po remoncie?

Gruz budowlany i pozostałe odpady powstające w trakcie remontu określa się mianem tzw. śmieci kłopotliwych. Należą do nich m.in.:

  • betonowe fragmenty konstrukcji i elementy ceramiki budowlanej (gruz czysty) 
  • tworzywa sztuczne, części mebli i instalacji, farby, a także materiały opakowaniowe (zmieszane odpady budowlane).

Ze względu na specyfikę i właściwości odpadów budowlanych nie można umieszczać ich w koszu razem ze śmieciami komunalnymi. Jednym z prawidłowych sposobów gospodarowania nimi jest wynajem kontenera na gruz i odpady poremontowe.

Kontenery na odpady budowlane – zastosowanie

Kontener na odpady budowlane w Namysłowie na wynajem to najwygodniejsza forma pozbycia się gruzu i śmieci po remoncie. Odbiorem odpadów budowlanych w województwie opolskim i okolicach zajmuje się firma Eko-logis specjalizująca się w dostawie kontenerów w różnych wariantach gabarytowych. Dzięki szerokiej ofercie dostępnych kontenerów i dużej flocie pojazdów transportowych z usług Eko-logis mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i większe przedsiębiorstwa, a zlecenia realizowane są w ciągu 24 godzin. Więcej na temat działalności firmy i oferty można przeczytać na stronie https://eko-logis.com.pl/.

Wynajęcie kontenera na gruz sprawdza się podczas budowy domu, remontu mieszkania, a także sprzątania pomieszczeń ze starych mebli oraz urządzeń AGD. Dostępne są różne rodzaje kontenerów, które można dopasować do aktualnych potrzeb. Eko-logis dostarcza kontenery na:

  • gruz budowlany czysty,
  • zmieszane odpady poremontowe,
  • odpady gabarytowe,
  • zmieszane odpady opakowaniowe,
  • papę,
  • materiały dociepleniowe,
  • odpady zielone,
  • inne odpady niż komunalne.

Alternatywa dla wynajmu kontenerów na gruz

Przy remoncie na małą skalę odpady budowlane można samodzielnie dostarczyć do PSZOK-a, czyli miejskiego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Takie miejsca powstają z inicjatywy gminy dla mieszkańców, którzy na miejscu mogą wrzucić gruz i odpady poremontowe do specjalnych kontenerów. Niestety transport odpadów trzeba zorganizować we własnym zakresie, a niektóre gminy wprowadzają limity ilościowe, co nie sprawdza się przy większych inwestycjach i remontach.

Jak zamówić kontener na odpady budowlane?

Eko-logis umożliwia złożenia zamówienia na kontener online (przez stronę internetową), a także telefonicznie. Przy składaniu zamówienia wystarczy podać rodzaj odpadów, pojemność, miejsce i planowy termin podstawienia kontenera. Przy niedużym remoncie najczęściej wybieraną opcją jest kontener gromadzący od 2,5 do 10 m³.

Przeczytaj także artykuł o podobnej tematyce: https://www.namyslowianie.pl/artykul/planujesz-remont-pamietaj-aby-zlecic-wywoz-gruzu

Sekcje: