Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Kreatyna a mózg: Czy suplementacja kreatyną poprawia funkcje poznawcze?

Suplementacja diety kreatynąKreatyna to popularny wśród sportowców suplement diety. Szczególnie chętnie sięgają po nią osoby, pasjonujące się dyscyplinami siłowymi. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ ten rodzaj odżywek wpływa na zwiększenie mocy i siły, a tym samym poprawę możliwości treningowych i w konsekwencji efektywne budowanie masy mięśniowej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że kreatyna wykazuje pozytywne działanie na mózg.

Czym jest kreatyna i gdzie występuje?

Kreatyna to związek chemiczny, który organizm jest w stanie samodzielnie syntetyzować. Stanowi on także składnik pokarmowy, dostarczany wraz z pożywieniem. Produkty, obfitujące w kreatynę to mięso oraz ryby. W organizmie związek ten występuje w postaci wolnej oraz ufosforylowanej. Fosfokreatyna uczestniczy w resyntezie ATP, będącym głównym nośnikiem energii w organizmie. Ta funkcja jest niezwykle istotna w warunkach wysokiego zapotrzebowania na energię, zarówno jeśli chodzi o intensywną aktywność fizyczną, jak i umysłową.

Jak wpływa kreatyna na funkcje poznawcze?

Na podstawie wielu przeprowadzonych badań dowiedziono, że suplementowanie kreatyny może wspomagać umysł w trakcie wzmożonej pracy i opóźniać rozwój zmęczenia psychicznego. Ponadto, regularne stosowanie produktów z kreatyną, może poprawiać pamięć krótkotrwałą, a także rozumowanie. Jak się jednak okazuje, zmiany w tych obszarach, najczęściej obserwuje się u osób starzejących się lub zestresowanych. Ponadto, na podstawie innych badań dowiedziono, że suplementowanie kreatyną, może wykazywać specyficzne dla płci właściwości przeciwdepresyjne. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, u których zauważone zostały wyraźne korzyści doustnego zażywania kreatyny.

Jak najlepiej dawkować kreatynę?

Osoby, które zaczynają suplementację kreatyną, bardzo często zastanawiają się nad tym, w jakich ilościach powinny ją przyjmować. Otóż jak się okazuje, za absolutne minimum uznaje się 3g monohydratu kreatyny dziennie, w regularnej suplementacji. Producenci tego typu preparatów, zalecają jednak spożywanie 5g kreatyny dziennie i to właśnie taka dawka jest najczęściej stosowana i uznawana za optymalną. Przykładem wysokiej jakości suplementu, który zgodnie z zaleceniami producenta, należy spożywać w ilości 5g dziennie, jest kreatyna mono od MLO Nutrition, a efekty jej działania można odczuć już po kilku tygodniach regularnego przyjmowania.

Gdzie kupić wysokiej jakości kreatynę?

W sklepach z produktami dla sportowców, można znaleźć rozmaite odżywki przedtreningowe z kreatyną. Jednym z polecanych producentów, oferujących tego typu specyfiki, jest MLO Nutrition. Ze szczegółowymi informacjami na temat ich produktów, można zapoznać pod adresem: mlonutrition.pl. Znajdziemy tam olbrzymi wybór rozmaitych odżywek dla sportowców i nie tylko. Jeżeli szukasz specyfików, które wspomogą Twój trening i regenerację po nim, to niewątpliwie zainteresuje Cię przedtreningówka pompująca firmy MLO Nutrition. Sprawdź, jakie produkty dostępne są w bogatym asortymencie sklepu i wybierz specyfiki odpowiadające Twoim potrzebom. 

Suplementacja diety kreatyną
Sekcje: