Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Matura z języka angielskiego - jak się do niej przygotować?

Repetytorium maturalne z angielskiegoUczenie się języków obcych, a zwłaszcza angielskiego, jest niesamowicie przydatne w dzisiejszych czasach. Umożliwia bowiem znalezienie dobrze płatnej pracy lub wyjazd za granicę i swobodne porozumiewanie się. Szkoły publiczne oferują naukę za darmo, natomiast w późniejszym okresie życia kontynuowanie jej potrafi wiązać się ze sporymi kosztami. To dlatego tak wielu maturzystów szczególną uwagę poświęca egzaminowi z języka angielskiego. Co jednak zrobić, aby zdać go jak najlepiej?

Część ustna - jak się przełamać do rozmowy?

Czasami problemem nie jest niedobór wiedzy, a jedynie brak śmiałości. Egzaminy ustne potrafią być niesamowicie stresujące, ponieważ wymagają podjęcia bezpośredniej interakcji z egzaminatorem. Żeby poradzić sobie ze stresem, należy przyzwyczajać się do rozmawiania po angielsku nieco wcześniej. Można w tym celu przerabiać przykładowe pytania ze swoimi znajomymi albo rodzicami. Trzeba również pamiętać, że lepiej powiedzieć cokolwiek i popełnić przy tym kilka błędów, niż całkowicie zamilknąć. 

Wspaniałym pomysłem jest czytanie rozmaitych tekstów w języku angielskim na głos, a nawet śpiewanie piosenek. Dzięki temu znacznie łatwiej przełamać się do rozmowy z drugą osobą poprawić jakość wymowy poszczególnych słów oraz nauczyć się poprawnie używać akcentu.

Wartościowe pomoce naukowe

Dla ambitnego maturzysty same szkolne podręczniki mogą niestety nie wystarczyć. Z pewnością warto zakupić repetytorium maturalne z języka angielskiego, które przygotowuje ściśle pod sam egzamin. Znajduje się w nim nie tylko niezbędna wiedza i obowiązujące słownictwo, ale również zadania o podobnej formie do tych, jakie pojawiają się na maturze. Są one bowiem dosyć specyficzne, nieco inne niż te, z którymi miało się dotąd do czynienia na szkolnych testach. Przerobienie jak największej ilości tego typu poleceń z pewnością sprawi, że egzamin maturalny przestanie wydawać się aż taki trudny.

Warto także rozwiązać matury, jakie CKE przygotowało w poprzednich latach oraz sprawdzić swoje odpowiedzi z kluczem. Dzięki temu zyska się pewność, iż ma się prawidłowy sposób rozumowania. Jeżeli posiada się jakieś wątpliwości, świetnym pomysłem jest skonsultowanie się z nauczycielem. W Internecie można ponadto znaleźć wiele grup dyskusyjnych dla maturzystów, aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie stanowią one najlepszego źródła wiedzy. Warto mimo wszystko wymienić się na nich uwagami z innymi osobami w podobnej sytuacji, dzięki czemu powstanie możliwość poczucia się nieco raźniej w tym stresującym okresie.

Repetytorium maturalne z angielskiego