Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Najczęstsze błędy podczas prania

Pranie w pralce bez błędówNiby codzienna, prosta czynność, a potrafi dostarczyć emocji. Zdarzyło Ci się kiedyś zmniejszyć ulubiony sweter o kilka rozmiarów, piorąc go w zbyt wysokiej temperaturze? Nieodpowiednio dobrana temperatura prania to jednak niejedyny problem.

Błędy podczas prania przydarzają się każdemu. Ważne, by wyciągać z nich lekcje i więcej nie powtarzać.

Zestawienie najczęściej popełnianych błędów podczas prania odzieży pokazuje nie tylko skalę problemu, ale też podpowiada jak prać ubrania, by cieszyć się nimi nawet przez lata.

Jak prać ubrania - podstawowe informacje pomogą unikać wpadek

Nim przejdziemy do wymienienia najczęstszych błędów podczas prania, skupmy się na tym, co często bywa ich źródłem - mianowicie - nieodpowiednia segregacja ubrań do prania. Łatwo o rozczarowanie, jeśli wrzucisz do pralki jasne jedwabne koszulki razem z jeansami i kolorowym polarem. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami o segregacji prania i czym prędzej wprowadzić je w życie.

Błędy podczas prania dotyczą różnych jego etapów. Kolejna kwestia warta uwagi to sposób suszenia, a w tym nawet samego rozwieszania prania. Skłębione tkaniny nie dość, że będą trudne do prasowania, to jeszcze mogą nabrać okropnego, uciążliwego zapachu! Suszenie ubrań w pełnym słońcu też nie jest najlepszym pomysłem - ciemne i kolorowe tkaniny szybko wypłowieją tracąc swój blask. Pamiętaj, że największym sprzymierzeńcem suszenia prania na świeżym powietrzu jest wiatr, a nie słońce. Jeśli dysponujesz suszarką elektryczną, mimo ewentualnych zapewnień producenta - zachowaj przy suszeniu ostrożność, szczególnie w przypadku ubrań z wełny.

Po pierwsze: temperatura prania. Dlaczego to tak istotne?

Najczęściej popełniane błędy podczas prania dotyczą wyboru programu oraz przede wszystkim - odpowiedniej temperatury. O ile zbyt niska temperatura prania w ogólnym rozrachunku może wyjść ubraniom na dobre, o tyle pranie w zbyt ciepłej wodzie - już nie. Jeśli odzież jest mocno zabrudzona i obawiasz się, że plamy nie znikną po praniu w 30 stopniach - przed umieszczeniem ich w bębnie pralki użyj odpowiedniego odplamiacza (lub wypróbuj domowych sposobów na wywabianie plam). 

Zbyt wysoka temperatura prania może powodować blaknięcie koloru, skurczenie ubrania, czy inną deformację włókien. Często tego typu błędy skutkują niestety koniecznością pożegnania się z ulubionymi częściami garderoby.

Swoiste 6 grzechów głównych, czyli inne częste błędy podczas prania. Popełniasz któryś z nich?

Segregacja brudnych ubrań, temperatura prania, suszenie - co jeszcze generuje najczęstsze błędy podczas prania ubrań? Zapoznaj się z poniższą listą i w razie potrzeby - spróbuj zmienić nawyki!

  1. Zbyt częste pranie ubrań - jeśli koszulki są tylko lekko przepocone, a nie zabrudzone - wystarczy je tylko przepłukać. Użyj płynu do płukania tkanin o pięknym zapachu (możesz wybrać wersję wyjątkowo łagodną nawet dla problematycznej skóry!), dbaj o środowisko oszczędzając prąd, wodę i… materiał!
  2. Pomijanie informacji zawartych na metkach ubrań - nieprzestrzeganie wskazówek producenta może skutkować szeregiem opłakanych w skutkach pominięć. To naprawdę podstawa!
  3. Niezabezpieczanie haftek i zamków - a wystarczy je po prostu zapiąć, uniemożliwiając zahaczenie o delikatną tkaninę!
  4. Odkładanie odplamiania na później - im szybciej nałożysz na plamę odpowiedni preparat, tym większe szanse na całkowite pozbycie się nawet trudnych do usunięcia plam!
  5. Pranie odzieży sportowej w zwykłych detergentach - specjalistyczną odzież sportową należy prać wyłącznie w przeznaczonych do tego płynach! Inaczej nawet najlepsza przeciwdeszczowa kurtka może utracić swoje właściwości, a Ty podczas kolejnej wycieczki - zmokniesz z kretesem.
  6. Pranie wszystkich ubrań w tym samym detergencie - zainwestowanie w kilka rodzajów środków piorących zdecydowanie wyjdzie Ci na dobre. Do czarnych ubrań użyj płynu do ciemnych ubrań, a kolorowe pierz w balsamie utrzymującym i podkreślającym pigment.

Dowiedz się więcej o innych często popełnianych podczas prania ubrań błędach, by móc z powodzeniem ich unikać! Zadbaj o swoją garderobę i ciesz się jakością i barwą tkanin! 

Pranie w pralce bez błędów