Czerwiec 2021 r. był okresem bardzo pracowitym dla Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Edukacyjnych „Prudenter Agas”, które sfinalizowało aż dwa projekty kulturalno-historyczno-edukacyjne dla młodzieży namysłowskich szkół ponadpodstawowych.
Dziś kilka słów o przedsięwzięciu pod nazwą „Ocalić od zapomnienia” które obejmowało działania w zakresie historii i kultury lokalnej ziemi namysłowskiej.
Historia namysłowian poznawana u źródeł
Młodzież zdobywała wiedzę na temat historii Namysłowa, uczyła się przeprowadzania wywiadów ze świadkami historii i następnie bazując na tej wiedzy i umiejętnościach przeprowadziła wywiady z namysłowianami.
Rozmowy dotyczyły czasów II wojny światowej i okoliczności osiedlania się w Namysłowie, dzieciństwa i życia codziennego w okresie PRL, warunków życia namysłowskiej młodzieży i działania opozycyjne na przełomie lat 70. i 80.
Ćwiczenie nabytych umiejętności
W drugiej drugiej odsłonie projektu młodzież, poprzez spotkania, warsztaty i wywiady mogła poznać na nowo twórców i docenić ich wieloletnie zaangażowanie w budowanie namysłowskiej kultury.
Jednym z rozmówców był Pan Kazimierz Fiała, który wraz z Zespołem GAMA obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności artystycznej. Zapraszamy do obejrzenia obszernego wywiadu, w którym jubilat dzieli się swoimi wspomnieniami i anegdotami, których podczas tych wielu lat pracy z zespołem uzbierało się bardzo wiele.
Wokół literatury
Kolejną część projektu stanowił „Stolik literacki”, w ramach którego młodzież mogła spotkać się i porozmawiać z namysłowianami – artystami i poetami.
Ważnym elementem „Stolika” było prezentowanie przez młodzież własnych utworów literackich: opowiadań i wierszy oraz omawianie ich z bardziej doświadczonymi twórcami. Powstały pierwsze opowiadania i wiersze, a młodzi twórcy znaleźli przestrzeń by swoją twórczość zaprezentować innym.
Działania teatralne
W ramach czwartego modułu projektu młodzież napisała scenariusz sztuki teatralnej na podstawie twórczości namysłowskiej poetki Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej.
Spektakl został wystawiony szerszej publiczności pod koniec czerwca w auli namysłowskiego liceum.
Podziękowania
Stowarzyszenie pragnie podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w tworzenie tego wyjątkowego projektu, który cieszył się tak dużą popularnością wśród młodzieży, że będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach, a jego elementy staną się istotną częścią kulturalnego życia namysłowskiej młodzieży.
Projekty został sfinansowany przez Fundację Orlen w ramach konkursu „Moje miejsce na ziemi”