Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Studia online – co dają? Wszystko, co warto wiedzieć przed zapisaniem się na podyplomówkę bez zjazdów

Onlinowe studia także podyplomowePraca i obowiązki prywatne nie muszą być przeszkodą w kontynuowaniu edukacji, zwłaszcza jeśli kolejne etapy wyższego szkolnictwa są ci potrzebne do rozpoczęcia kariery w wybranej branży. Współcześnie możesz uczyć się też przez internet, wystarczy, że zapiszesz się na studia online. Co dają takie kierunki podyplomowe i co warto wiedzieć przed wzięciem udziału w rekrutacji?

Na czym polegają studia online?

Jak sama nazwa wskazuje, studia online są prowadzone przez internet, a co za tym idzie – nie obejmują regularnych zjazdów na uczelni. Zamiast pojawiać się osobiście na zajęciach, otrzymujesz dostęp do platformy e-learningowej, na której znajdziesz wszystkie niezbędne materiały w formie prezentacji, wykładów i ćwiczeń. Oprócz nich czekają tam też testy – cząstkowe i generalne – których zaliczenie jest niezbędne do ukończenia studiów podyplomowych i otrzymania świadectwa.

Uwaga! Należy pamiętać, że choć studia podyplomowe online są prowadzone przez internet, to słuchacze na niektórych kierunkach są także zobowiązani do realizacji praktyk. Odbywają się one stacjonarnie i w wyznaczonym wymiarze godzinowym (różni się on w zależności od wybranej ścieżki studiów), jednak to student decyduje, gdzie chce je zrealizować.

Co dają studia podyplomowe online? Czy warto się na nie zapisać?

Dlaczego studia online bez zjazdów to dobry wybór? Podobnie jak podyplomówka stacjonarna, tak i ta w formie online jest często najlepszym sposobem na podniesienie kwalifikacji, których potrzebujesz, aby ubiegać się o awans albo podwyżkę. Ukończenie jej może być też niezbędne do uzyskania specjalizacji w wybranej dziedzinie, np. pedagogice, dietetyce, psychologii i nie tylko. Co ciekawe, coraz więcej osób zapisuje się również na studia podyplomowe online, ponieważ chcą się przebranżowić i znaleźć pracę np. w lepiej płatnym i bardziej przyszłościowym zawodzie. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ na większość podyplomówek potrzebny jest jedynie dyplom ukończenia studiów na poziomie licencjackim albo magisterskim. Wyjątkiem są nieliczne branże, np. pedagogiczna, w której niektóre ścieżki wymagają wcześniejszego zdobycia przygotowania pedagogicznego.

Studia online to również elastyczność oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Możesz uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, nie martwiąc się o dojazdy. Wielu studentów wybiera też naukę przez internet ze względu na atrakcyjne ceny, które są o wiele niższe niż w przypadku stacjonarnych podyplomówek.

Czy po ukończeniu studiów online bez zjazdów studenci otrzymują świadectwo?

Tak, edukacja (jeśli, oczywiście, zaliczysz test generalny i napiszesz pracę dyplomową) zostaje potwierdzona świadectwem zgodnym z rozporządzeniem MNiSW, które otrzymujesz np. po ukończeniu studiów podyplomowych prowadzonych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Dokument nie różni się niczym od tego wydawanego przez uczelnie prowadzące zajęcia stacjonarnie. Nie ma też na nim informacji o tym, że kształcenie odbywało się online.

Onlinowe studia także podyplomowe