Studia pedagogiczne – interesujące kierunki podyplomowe. Jakie wybrać?

Pedagogiczne studia - specjalonościLicencjackie lub magisterskie studia pedagogiczne mogą okazać się niewystarczające, jeżeli planujesz pracę w wąskiej dziedzinie w tej branży. Właśnie dlatego wielu absolwentów decyduje się na kontynuację nauki, zapisując się na podyplomówkę. Jakie kierunki studiów pedagogicznych warto wybrać? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

Arteterapia – wykorzystaj sztukę w terapii dzieci i młodzieży

Pierwszym polecanym kierunkiem studiów pedagogicznych jest arteterapia. Jak sama nazwa wskazuje, to terapia przez sztukę, dzięki której możesz pomóc dzieciom i młodzieży w odreagowaniu negatywnych emocji, wzmocnieniu poczucia bezpieczeństwa czy zwiększeniu poziomu samoakceptacji. Do wyboru masz studia trwające 2 lub 3 semestry, przy czym te dłuższe mają charakter kwalifikacyjny i kończą się uzyskaniem kodu zawodu. Program studiów z arteterapii obejmuje ogólne zagadnienia psychologiczne, teorię i filozofię sztuki, terapię zajęciową i wizualną, elementy kultury w wychowaniu, teatroterapię, muzykoterapię czy choreoterapię.

Surdopedagogika – pracuj z osobami niedosłyszącymi i głuchymi

Surdopedagogika, czyli edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową, to trwające 3 semestry podyplomowe studia pedagogiczne o charakterze kwalifikacyjnym. Ukończenie tego kierunku umożliwia zdobycie niezbędnych umiejętności i wiedzy, aby ubiegać się o stanowisko pedagoga specjalnego w placówkach integracyjnych i specjalnych. Co istotne, aby móc wziąć udział w rekrutacji na surdopedagogikę, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie przygotowania pedagogicznego. Dodatkowo studia wymagają nie tylko opanowania części teoretycznej, ale także odbycia praktyk w określonym wymiarze godzinowym.

Czego nauczysz się podczas zajęć? Studenci surdopedagogiki zdobywają wiedzę obejmującą dydaktykę specjalną, diagnostykę psychopedagogiczną, wczesne wspomaganie dziecka z niepełnosprawnością słuchową, zasady rehabilitacji resztek słuchowych czy podstawy języka migowego.

Integracja sensoryczna – pomóż dzieciom rozwijać zmysły

Zainteresowanie integracją sensoryczną nieustannie rośnie. SI to jeden z przyszłościowych kierunków, po którym możesz znaleźć pracę w różnych placówkach edukacyjnych dla najmłodszych dzieci lub rozpocząć własną działalność. Studia pedagogiczne trwające 2 semestry są dostępne w czterech wariantach. Do wyboru masz wyłącznie integrację sensoryczną albo kierunki obejmujące również terapię ręki, elementy terapii behawioralnej oraz diagnozę i terapię dzieci. W trakcie zajęć poznasz zagadnienia z zakresu podstaw psychologii klinicznej, klasyfikacji zaburzeń przetwarzania sensorycznego czy metodyki pracy z dzieckiem z zaburzeniami sensorycznymi.

Jeżeli planujesz w przyszłości pracować jako terapeuta SI, to warto wybrać podyplomówkę w miejscu, które uzyskało akredytację Krajowego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej, takim jak Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. 

Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z pedagogiką specjalną, to więcej informacji na temat wspomnianycyh i innych kierunków studiów pedagogicznych uzyskasz tutaj: https://studia-pedagogiczne.pl/kontakt.

Pedagogiczne studia - specjaloności