Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Uroczyte otwarcie innowacyjnego żłobka

Uroczyste otwarcie żłobka innowacyjny w NamysłowieCały Namysłów czekał na otwarcie tego żłobka - 25. października uroczyście otwarto Innowacyjny Żłobek Integracyjny „Elementarz Przyjazny Rodzinie”.

W nowoczesnym żłobku czeka na dzieci sala doświadczania świata, sala integracji sensorycznej i rehabilitacji, a to wszystko w ekologicznym, dobrze doświetlonym budynku.

Placówka przyjmie 100 dzieci, a rekrutacja wciąż trwa.

Nowoczesny żłobek

Innowacyjny Żłobek Integracyjny „Elementarz Przyjazny Rodzinie”, uruchomiony przez Fundację „Elementarz” z Katowic, to pierwsza tego typu placówka w Namysłowie - stwarzająca bardzo dobre warunki do rozwoju najmłodszych dzieci, jednocześnie w pełni przystosowana do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Powstanie żłobka jest odpowiedzią na potrzeby społeczne w gminie Namysłów i szansą dla wielu dzieci i rodzin, w tym szczególnie kobiet, którym łatwiej będzie powrócić na rynek pracy.

„Żłobek integracyjny jest najskuteczniejszym środkiem budowania solidarności między dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i ich rówieśnikami. Placówka będzie nakierowana na wyrównywanie szans wszystkich dzieci dzięki życzliwości, tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Wierzę w to, że placówka posłuży nie tylko dzieciom i rodzicom, ale także całej lokalnej społeczności” - mówi Andrzej Jabłoński, prezydent Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka „Elementarz”.

Żłobek w Namysłowie

Fundatorzy - Fundacje Velux, Fundacja Elementarz, Diehl Controls

Żłobek powstał dzięki finansowaniu pozyskanemu od duńskich FUNDACJI VELUX, a także środkom własnym Fundacji „Elementarz” oraz wsparciu namysłowskiego oddziału Diehl Controls.

Uruchomienie obiektu było możliwe również dzięki współpracy z Gminą Namysłów, która wydzierżawiła specjalnie na ten cel działkę w okolicy Parku Północnego, przy ulicy Braterskiej 7. Za projekt architektoniczny odpowiedzialni byli architekci z warszawskiego oddziału Bjerg Arkitektur. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Ekoinbud z Gdańska.

Łączna wartość inwestycji to 7,5 mln złotych, z czego około 70 % pochodzi z grantu od FUNDACJI VELUX.

„FUNDACJE VELUX od lat wspierają różne inicjatywy społeczne w Polsce, związane m.in. z przeciwdziałaniem na rzecz wykluczenia dzieci i młodzieży. Cieszę się, że dzięki wsparciu Fundacji udało się zrealizować projekt pod każdym względem wyjątkowy. Mam nadzieję, że będzie on bardzo dobrze służył dzieciom i mieszkańcom Namysłowa” – komentuje Jens-Jørgen Pedersen dyrektor ds. grantów zagranicznych z FUNDACJI VELUX.

Innowacyjne sale dopasowane do dzieci z różnymi potrzebami

Żłobek mieści się w jednokondygnacyjnym budynku o powierzchni blisko 1000 m2  usytuowany na dużej działce o powierzchni 1,5 hektara. Dla dzieci przygotowano specjalne sale, w których będą mogły rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Jedną z nich jest sala przeznaczona do rehabilitacji, która posłuży zarówno rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i do profilaktyki wad postawy u wszystkich dzieci. Dzięki sprzętom przeznaczonym dla najmłodszych oraz odpowiedniemu doborowi pomocy dydaktycznych wykorzystujących najnowocześniejsze technologie audiowizualne w rehabilitacji, w placówce znajdą wsparcie dzieci z każdą nierównością rozwojową czy też szczególnymi potrzebami. Nad rehabilitacją będą czuwać specjaliści, dobierając indywidualny program do potrzeb każdego dziecka.

Innowacyjnie i nowocześnie

W żłobku działa też sala integracji sensorycznej służąca niwelowaniu trudności rozwojowych dzieci z dysfunkcjami integracji sensorycznej, także z nadmierną aktywnością ruchową i problemami
z koncentracją, czy też z opóźnioną mową. Natomiast sala doświadczania świata jest przeznaczona szczególnie dla dzieci z deficytami psychicznymi i intelektualnymi, a także dzieci
z niedosłuchem i niedowidzeniem lub niewidzących. Sala zapewni ukojenie dla nadpobudliwych i niespokojnych maluchów, które mają problem z adaptacją w nowym otoczeniu i potrzebują bezpiecznych i spokojnych bodźców.

Żłobek jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt stosowany w tego rodzaju najbardziej rozwiniętych placówkach na świecie, zapewniający wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo np.: tablicę multimedialną, interaktywną podłogę smart floor, wideofon, intercomy w salach dla dzieci, wózki wieloosobowe spacerowe dla dzieci.

Nowoczesny i ekologiczny żłobek

Warto również podkreślić, iż budynek żłobka powstał z ekologicznych i trwałych prefabrykatów drewnianych. Realizacja ta, jako jedna z pierwszych w kraju obejmuje najwyższe standardy zarówno w zakresie komfortu wewnętrznego (ilość światła dziennego, jakość powietrza – bez alergenów i kurzu, akustyka przyjazna dla wrażliwego ucha dziecka) jak i parametrów energetycznych bryły. Zapotrzebowanie na energię cieplną to zaledwie 15 kWh/m2. Budynek wyposażono w okna dachowe doprowadzające światło słoneczne głęboko do wnętrz pomieszczeń, a także w wentylację z rekuperacją zapewniającą stały dopływ świeżego powietrza bez strat ciepła. Natomiast zastosowana pompa ciepła pozwala na korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych, a zbiornik na wodę szarą umożliwi wygenerowanie oszczędności związanych z podlewaniem rozległego ogrodu.

Plany na przyszłość

W planach placówki jest zagospodarowanie terenu wokół żłobka, które obejmuje stworzenie dla dzieci miejsc do zabawy: naturalnego i sensorycznego placu zabaw oraz ogródków warzywnych i miejsca relaksu - także dla rodziców oraz górki saneczkowej.

Poza tym uruchomienie Regionalnego Centrum Zdrowia i Rozwoju, które zapewni regionalne wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami z regionu.

Bartłomiej Stawiarski - Burmistrz Namysłowa
Uroczyste otwarcie żłobka innowacyjny w Namysłowie
Maria Pawlak
Krystian Żurek
Żłobek w Namysłowie
Innowacyjnie i nowocześnie