Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Wielki sukces namysłowskiego maratończyka

Wielokrotny medalista na dystansie maratońskim, z takimi tytułami jak Mistrzostwo Świata, Europy oraz Polski, Michał Stadniczuk, po raz kolejny pokazał niesamowitą klasę przełamując stereotyp, że z wiekiem zdolność do aktywności sportowej maleje.

80-letni maratończyk z Mikowic w zeszłą niedzielę zdecydował się wziąć udział w imprezie największego, światowego formatu – New York Marathon, z której przywiózł srebrny medal.

Maraton nowojorski

7 listopada, trasą prowadzącą przez pięć dzielnic Nowego Jorku - Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan  przebiegło 45344 osób z ponad stu krajów. W tym jedenastu  wraz z Panem Michałem, w kategorii M80-89. Mimo że konkurencja była wymagająca, to nasz zawodnik zdobył srebro, osiągając czas 05.04.15. Był najstarszym zawodnikiem z Polski, który wziął udział w biegu. Najlepszym biegaczem z Polski został natomiast Jarosław Antosik – zajął 349. miejsce w kategorii generalnej i 69. miejsce w kategorii 35-40 lat. Zwycięzcą całej imprezy został Etiopczyk Gebre Gebrmariam z wynikiem 2:08.14  oraz w kategorii pań triumfowała Kenijka Edna Kiplagat – 2:28.20. Istotnym faktem jest również to, że  rekordzista świata (2:03.59), 37-letni Haile Gebrselassie, zszedł z trasy na 25. kilometrze z kontuzją kolana. Jak poinformował później media - Nigdy wcześniej nie myślałem o zakończeniu kariery, ale to, co się wydarzyło na trasie, uświadomiło mi, że to jest ten dzień. Trzeba dać szansę młodszym. Zakończenie kariery w Nowym Jorku jest dla mnie czymś wyjątkowym.

Michał Stadniczuk

O zejściu ze sceny nie myśli natomiast pan Stadniczuk, który biega od przeszło 40 lat a  w ciągu roku przebiega około 9 maratonów. Podziwiamy jak aktywne życie prowadzi, a  jest przecież na emeryturze. Dla zwykłego człowieka kosmiczne wręcz ilości przebieganych kilometrów, dla niego są chlebem powszednim.
Wyczyny polskich sportowców, w tym pana Stadniczuka zostały docenione. W poniedziałek około 50 biegaczy ze 114, którzy wzięli udział w biegu, pojawiło się w konsulacie RP w Nowym Jorku. 6 pucharów konsul  Ewa Junczyk-Ziomecka przekazała w ręce najlepszych. Jak czytamy na łamach portalu dziennik.com pan Michał przyzał - Od trzech lat starałem się o udział w maratonie i nareszcie się udało.

Życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy pewni że takowe się pojawią, gdyż pan Michał swoją radością z biegania przewyższa niejednego młodszego sportowca.

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

 

maratończycy w konsulacie RP w Nowym Jorku

oprac. Ela Duniewicz

fot. Janusz M. Szlechta, www.dziennik.com

Sportowcy na maratonie w Nowym Jorku
Michał Stadniczuk
Sekcje: 
|