Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Zakup pierwszego motocykla – niezbędne formalności

Nowy motocykl - co trzeba wiedzieć?Planujesz zakup lub właśnie kupiłeś twój pierwszy motocykl?

Pamiętaj, że zanim będziesz mógł wyruszyć w drogę, powinieneś uporać się z kilkoma formalnościami.

Dzisiaj podpowiemy ci jak to zrobić, by nie przeoczyć żadnego dokumentu ani ważnego terminu.

 

 

Kupno motocykla – niezbędne dokumenty

Zakup pierwszego motocykla wiąże się z wieloma emocjami. Mimo tego pamiętaj, by odebrać od sprzedającego komplet dokumentów pojazdu. Oto, co powinieneś otrzymać wraz z kluczykami do jednośladu:

 • Dowód rejestracyjny – zawiera wszystkie informacje o motocyklu: dane techniczne poprzednich właścicieli, oraz wszelkie dokonane modyfikacje techniczne.
 • Karta pojazdu – zawiera te same informacje co dowód plus szczegółowe dane o byłych właścicielach. Dotyczy tylko modeli wyprodukowanych przed 2022 roku. Dla nowych pojazdów nie jest już wydawana
 • Polisa ubezpieczeniowa – OC jest obowiązkowe także dla motocykli. Na temat ten dowiesz się więcej na tej stronie.
 • Umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT – podstawowy dokument potwierdzający nabycie motocykla.
 • Ważny przegląd techniczny – data ważności badania jest wbita w dowodzie rejestracyjnym.

Zanim podpiszesz umowę i zapłacisz za motocykl, sprawdź dokładnie wszystkie dokumenty. Upewnij się, że dane w nich zawarte zgadzają się ze stanem technicznym. Dotyczy to zwłaszcza numeru VIN, przebiegu oraz danych osobowych właściciela. Możesz w ten sposób uniknąć oszustwa, zakupu uszkodzonego lub skradzionego pojazdu.

Żeby formalnościom stało się zadość, powinieneś sprawdzić historię pojazdu. Możesz tego dokonać, zamawiając tak zwany raport VIN. Dzięki niemu poznasz całą historię pojazdu, także tego pochodzącego z zagranicy. Jest to skuteczny sposób na weryfikację informacji znajdujących się w ogłoszeniu lub słów sprzedawcy.

Rejestracja motocykla – krok po kroku

Po zakupie pojazdu kolejnym etapem jest jego rejestracja. W tym celu musisz udać się do wydziału komunikacji. W zależności od tego, gdzie kupiłeś motocykl, będziesz potrzebował innego zestawu dokumentów. 

W przypadku używanego motocykla zarejestrowanego już w Polsce nie dokonujesz rejestracji, a przerejestrowania pojazdu. W urzędzie będą ci potrzebne takie dokumenty jak: 

 • umowa kupna-sprzedaży, 
 • karta pojazdu (jeśli dotyczy), 
 • aktualna polisa OC, 
 • tablice rejestracyjne, 
 • dowód rejestracyjny motocykla,
 • twój dowód tożsamości.

Jeżeli motocykl pochodzi z zagranicy, to w urzędzie przedstawiasz:

 • wniosek o rejestrację
 • tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży lub faktury,
 • potwierdzenie pozytywnego wyniku badań technicznych, 
 • dowód opłaty akcyzy,
 • dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu w kraju pochodzenia,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku), 
 • dowód osobistym,
 • potwierdzenie opłat rejestracyjnych.

W urzędzie otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, a po około 30 dniach będziesz mógł wymienić go na dowód stały. Po zakończeniu tych formalności możesz już poruszać się motocyklem po drogach.

Przerejestrowanie motocykla w Polsce kosztuje 107,50 zł, co obejmuje wydatki na nowe tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz naklejki. 

Gdy motocykl jest sprowadzony z zagranicy, całkowity koszt rejestracji wzrasta do 197,50 zł, wliczając w to kartę pojazdu, tablice, pozwolenie czasowe oraz dowód rejestracyjny z dodatkowymi opłatami. 

Ubezpieczenie motocykla – o czym warto pamiętać

Tak jak w przypadku samochodu osobowego motocykl musi być ubezpieczony. Obowiązkowa polisa to oczywiście OC. Chroni cię w przypadku, gdy do zdarzenia drogowego dojdzie z twojej winy. W takim wypadku wszelkie szkody oraz roszczenia osób pokrzywdzonych pokrywane są przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym jesteś ubezpieczony. 

Pamiętaj, że w 2024 roku kara za brak ważnego OC dla motocykla wynosi od 240 złotych, aż do 1200 złotych. Poza tym w razie wypadku szkody będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Dlatego warto pamiętać o wykupieniu OC dla twojego motocykla.

Każdy motocyklista powinien także rozważyć wykupienie polisy Autocasco. Jest to ubezpieczenie, które chroni twój pojazd przed szkodami wyrządzonymi przez siły natury, osoby trzecie, jak i przez kierującego. W zależności od pakietu możesz wybrać także ochronę przed kradzieżą lub działaniem żywiołów. Jest to ubezpieczenie, które pozwoli na naprawę uszkodzonego motocykla bez konieczności wykładania własnej gotówki. Składka roczna jest znacznie niższa niż ewentualny koszt usuwania usterek, więc warto skorzystać z tej możliwości.

Na rynku poza OC i AC dostępne są także inne ciekawe polisy ubezpieczeniowe. Możesz zdecydować się na Assistance, które zapewnia pomoc na drodze w przypadku awarii. Rozładowany akumulator, czy złapana guma, nie będzie już problemem. Innym ciekawym rozwiązaniem jest polisa NNW, która chroniąca od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia ona wsparcie finansowe tobie i twojemu pasażerowi, jeśli zostaniecie poszkodowani w wypadku. 

Proces zakupu, rejestracji i ubezpieczenia swojego pierwszego motocykla nie jest taki trudny. Teraz, gdy już wiesz, jak zadbać o wszystkie niezbędne formalności, możesz cieszyć się wolnością i radością z jazdy na dwóch kołach!

Artykuł Sponsorowany

Nowy motocykl - co trzeba wiedzieć?