ZUS apeluje do płatników składek o założenie konta na PUE ZUS - termin to koniec grudnia!

PUE ZUS - załóż kontoTylko kilka dni zostało na założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 1 stycznia profil na PUE ZUS będzie obowiązkowy dla wszystkich płatników składek na ubezpieczenia społeczne.

Opolski ZUS chwali przedsiębiorców z regionu za tempo w jakim wdrażają zakładanie profilu na PUE ZUS. W październiku na ponad 59 tys. aktywnych płatników składek zdecydowana większość korzystała już z ułatwień jakie wynikają z posiadania konta na Platformie. Jednak wówczas ciągle jeszcze około 5,5 tys. płatników w regionie nie miało potwierdzonego profilu na PUE.

Apel ZUS by zdążyć do końca grudnia

Stosunkowo duża liczba płatników z rejonu opolskiego nie posiadających jeszcze konta PUE ZUS jest przyczyną apelu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by płatnicy którzy dotąd tego nie zrobili, zdążyli założyć i „zaufać” profil do końca grudnia.

Każdy płatnik składek w ZUS może założyć profil na PUE osobiście w jakiejkolwiek placówce ZUS na Opolszczyźnie. Może to zrobić przez Internet korzystając na przykład ze swojego profilu zaufanego. Do tej prostej operacji może też upoważnić inną osobę przez udzielenie pełnomocnictwa, na przykład księgową lub pracownika biura rachunkowego – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Profil na PUE ZUS bardzo przydatny

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

Korzystając z profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS możesz wnioskować do ZUS-u o:

  • wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek;
  • rozliczenie konta;
  • kontrolę zaświadczenia lekarskiego dla pracownika (czy zostało wystawione prawidłowo);
  • potwierdzenie ubezpieczeń (związane z przepisami unijnymi w zakresie zabezpieczenia społecznego);
  • dostęp do kilkudziesięciu formularzy;
  • udzielenie pełnomocnictwa.

Obowiązek każdego płatnika składek

Dotychczas powinność posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Zmiany nakładają taki obowiązek na wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Do końca grudnia br., wszyscy płatnicy składek (osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) powinni mieć konto na PUE ZUS.

PUE ZUS - jak założyć kont?

Jak założyć PUE ZUS?

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]. Następnie wybrać sposób rejestracji i potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, w trakcie e-wizyty czy osobiście w ZUS.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu.

Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez Internet – można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe.

źródło: Sebastian Szczurek Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego

PUE ZUS - jak założyć kont?
Sekcje: