Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Dwójka z wędką

W Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie kółko wędkarskie działa już 4 lata.

"Muzyki nie można słyszeć wtedy, gdy człowiek nie ma ciszy wewnętrznej.
A cisza wewnętrzna jest osiągalna tylko tam, gdzie jest przyroda."

Jan Sabiniarz

                                               Od czterech lat w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Namysłowie działa Koło Wędkarskie G-2, które w swoich szeregach gromadzi młodych adeptów sztuki wędkarskiej z Namysłowa i okolic, będących uczniami „Dwójki”. Są to jednocześnie członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego, przede wszystkim z dwóch kół PZW NSM i PZW Miejskie. Od początku istnienia koła opiekunem jest Włodzimierz Putowski, który w ten sposób łączy pracę zawodową z własną pasją wędkarską.

Wędkarstwo to przede wszystkim forma spędzania czasu wolnego, zbliża uczniów ze środowiskiem naturalnym, uczy zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Pozwala na integrowanie środowisk uczniowskich, rodzicielskich, nauczycielskich i organizacji społecznych. Umożliwia kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości dzieci i młodzieży szkolnej. Uczy zasad zdrowej rywalizacji.

Wędkarstwo, którym zajmują się uczniowie można podzielić na dwie formy: wędkarstwo rekreacyjne i sportowe. Uczniowie „Dwójki” propagują obie.

Wędkarstwo sportowe to rywalizacja w kilku różnych dyscyplinach: wędkarstwa spławikowego, gruntowego, spininngowego, karpiowego i rzutowego (tzw. "casting”). Członkowie G-2  specjalizują się przede wszystkim w dwóch specjalnościach: wędkarstwie rzutowym i spławikowym.

Zimą i wiosną głównie zajmują się wędkarstwem rzutowym, w którym członkowie G-2 odnoszą duże sukcesy. Tacy zawodnicy jak: Patryk Chrabański, Krystian Ołpiński, Jakub Kubicki (PZW Namysłów Miejskie), Arek Putowski, Filip Zając, Grzegorz Mosiej, Michał Dyszlowski (PZW NSM) to czołowi zawodnicy okręgu opolskiego w poszczególnych kategoriach wiekowych. Szczególnie Patryk i Krystian to czołówka krajowa - uczestnicy Mistrzostw Okręgu i Polski, zawodów ogólnopolskich (ich trenerem z ramienia koła PZW Miejskie jest Cezary Duda).

Latem i jesienią uczniowie startują z sukcesami w zawodach spławikowych. Członkowie koła G-2 zajmują wysokie lokaty w kategorii juniorów w zawodach kołowych i okręgowych, startują w Wojewódzkiej Lidze Spławikowej. Z dużymi sukcesami drużyny Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi startują w Mistrzostwach Województwa Opolskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w wędkarstwie spławikowym. (Regularnie startuje w nich po blisko 200 zawodników.) W 2011 r. II m. wśród dziewcząt zajęła Ewelina Borodziewicz, Arek Putowski był indywidualnie piąty i piąta drużyna w składzie: Arek Putowski, Michał Dyszlowski, Kacper Sławenta. W 2012 roku pierwsze miejsce indywidualnie zajął Paweł Panek i pierwsza była drużyna w składzie: Paweł Panek, Arek Putowski, Ewelina Borodziewicz, która była też druga w kategorii dziewcząt. W 2013 roku znów piąte miejsce Jakuba Kubickiego indywidualnie. To tylko najważniejsze osiągnięcia w szkolnym  sporcie wędkarskim na poziomie wojewódzkim. Regularnie startują i wygrywają zawody gminne i powiatowe. Dzisiaj uczniowie ci (np. Ewelina czy Arek) już jako nasi absolwenci to czołówka województwa w tym rodzaju wędkarstwa.

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Sukcesy członków G-2 w różnych zawodach można by jeszcze długo wymieniać, ale ważniejsze jest, że wszyscy ci młodzi ludzie  realizują swoją pasję, jaką jest wędkarstwo. W dobie „pożeraczy czasu” typu internet, komputer, telewizor pozwala to na spędzanie czasu aktywnie, na świeżym powietrzu, w grupie takich samych zapaleńców, w terenie, którego walory przyrodnicze czy ekologiczne są niezaprzeczalne. Wędkują na zalewie w Michalicach, na Widawie (wyspa), na Stawie pod Grzybkiem, a na zawody wędkarskie jeżdżą na różne wody całego województwa (Odra, kanał Ulgi, Niemysłowice itp.) Jest to pasja dla wszystkich, a coraz większy udział dziewcząt wskazuje, że żadne parytety nie są potrzebne tam, gdzie pasja łączy młodych ludzi. A łączy także pokolenia – wędkuje wspólnie dziadek, ojciec, matka, syn czy córka. Wśród wędkarskiej braci to norma.

Corocznie grupa uczniów wyjeżdża na wycieczkę fundowaną przez PZW (Sława, Rymanów, Zielona Góra) czy uczestniczy w obozach i wyjazdach wędkarskich.

W tym miejscu należy serdecznie podziękować rodzicom, bez których udziału (w tym finansowego)  nie byłyby możliwe takie działania. Również działania namysłowskich kół wędkarskich oraz okręgu są dużą pomocą w realizacji celów Koła G-2.

Zapraszamy wszystkich, którym bliski jest taki system wartości do współpracy, a młodych ludzi, którzy wybierają się do Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie, aby włączyli się w działalność koła. Nauka nie musi odbywać się tylko w ławce szkolnej, a  wrażenia są niepowtarzalne.

temat / lokalizacja