Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

II Memoriał Szachowy Stanisława Zmory

Data wydarzenia: 
07.05.2023 - 10:00

7 maja (niedziela) odbędzie się w Namysłowie II Memoriał Szachowy Stanisława Zmory.

Sportową rywalizacją organizatorzy turnieju uczcić chcą pamięć Stanisława Zmory (1954-2021) - jednego z założycieli klubu szachowego LZS Goniec Namysłów, w swoim czasie będącego najlepszym w naszym mieście zawodnikiem tej gry planszowej.

Memoriał odbędzie się w Aparthotel Restaurant Rezydencja Limba przy ul. Oławskiej 13. Jego organizatorami są lokalni przedsiębiorcy Szymon i Romuald Zmora - synowie Stanisława, a także Dariusz Karbowiak - nauczyciel namysłowskiego "Mechanika" i pasjonat szachów.

Czym są szachy?

Jest to wywodząca się ze starożytnych Indii strategiczna gra planszowa, w której dwóch przeciwników rywalizuje na złożonej z 64 pól szachownicy. Do poruszania się po polu gry służą różnokolorowe bierki (tradycyjnie białe i czarne) - każdy z zawodników na początku partii korzysta z 16 bierek, spośród których wyróżnić można sześć figur szachowych - piona, wieżę, skoczka (konia), gońca (laufra), hetmana (damę, królową) oraz króla. Partię wygrywa gracz, który poprzez szach doprowadzi do mata, czyli:

Szach jest groźbą zbicia króla, która musi być zażegnana przez przeciwnika w następnym posunięciu (króla nie można zbić). Mat, czyli postawienie króla przeciwnika w szachu, przed którym nie ma obrony, kończy partię i oznacza zwycięstwo gracza, którego bierka matuje króla przeciwnika.

Kto może wziąć udział w Memoriale?

Uprawnieni do startu są szachiści legitymujący się rankingiem minimum 1600 pkt Polskiego Związku Szachowego (III męska lub II kobieca).

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Turniej toczyć będzie się wedle regulaminu FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej), w 9 rundowym systemie szwajcarskim (polegającym na pojedynkach bezpośrednich).

Do kiedy trwa rejestracja w turnieju?

Do udziału w II Memoriale Stanisława Zmory zgłosić można się do 4 maja (czwartek). Rejestracja uczestników prowadzona jest na stronie Chess Arbiter (w tym momencie zgłoszonych jest już 6 graczy). Warto pamiętać o wpisowym w wysokości 10 zł, które nie dotyczy jednak graczy dysponujących własnym sprzętem (komplet szachów + zegar).

Jakie nagrody przewidują organizatorzy?

Dla zdobywców miejsc 1-5 przewidziane są nagrody finansowe w wysokości od 200 do 2 000 zł. Dodatkowo nagrodzony kwotą 500 zł zostanie najlepszy namysłowski uczestnik turnieju.

Więcej szczegółów na załączonej grafice oraz na stronie wydarzenia w serwisie Facebook.