Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Spacer historyczny - namysłowskie pomniki, rzeźby i figury

Data wydarzenia: 
05.02.2023 - 12:00

TPNiZNTowarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej zaprasza na pierwszy w tym roku miejski spacer historyczny.

Tym razem uczestnicy wydarzenia udadzą się w wędrówkę szlakiem namysłowskich pomników, rzeźb i figur. Odwiedzą miejsca, w których przestrzeń publiczna Namysłowa dopełniana jest obecnie przez tego rodzaju działa sztuki.

Spacerowicze poznają także lokalizacje, w których dawniej zobaczyć było można nieistniejące już obiekty - m. in. Głaz Bismarcka, czy też pomnik namysłowian, poległych na frontach I wojny światowej.

Nowa Namysłowska NIKE

Okazją do organizacji spaceru jest powrót "Namysłowskiej Nike". Pierwszy, wykonany z betonu pomnik dłuta Kazimierza Madeja z Piekar Śląskich, odsłonięto 1 września 1965 r. Przez lata obiekt popadał w coraz gorszy stan techniczny, wreszcie w 2021 r. został zdemontowany. Po pewnych perypetiach, 27 grudnia 2022 r. na Placu Wolności pojawiła się nowa - brązowa rzeźba greckiej bogini zwycięstwa. Jej obecność upamiętnia symbolicznie pokonanie nazistowskich Niemiec w roku 1945.

Trasa spacerowa - szlak pomników, rzeźb i figur

Szlak namysłowskich pomników, rzeźb i figur to jedna z kilku tras spacerowych, opracowanych przez TPNiZN (stowarzyszenie zajmuje się tego rodzaju działalnością od roku 2019). Jej inauguracja miała miejsce 9 sierpnia 2021 r., przy udziale 13 uczestników.

Autor fotografii: Mirosław Magda (TPNiZN)

Przewodnikiem wycieczki będzie Mateusz Magda - historyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej, pracownik naukowy Muzeum Miejskiego Wrocławia. Narrację wspierać będą członkowie Sekcji Historycznej, działającej aktywnie przy TPNiZN.

 

Kiedy i gdzie przyjść na spacer?

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Zbiórka uczestników odbędzie się na skwerze Ignacego Jana Paderewskiego - znajduje się on przy dworcu kolejowo-autobusowym w Namysłowie. Początek o godzinie 12:00

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, działalność organizatora można wesprzeć dobrowolnym datkiem.

Pomnik na rynku w Namysłowie

 

 

Logo TPNiZN