Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Jak wybrać odpowiedni kask rowerowy?

To gdzie jedziemy?Stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego rowerzysty. Nie tylko zabezpiecza przed urazami głowy, ale także chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i działaniem promieni słonecznych. Jak wybrać kask rowerowy dla siebie? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na ulicach i drogach rowerowych polskich miast widać coraz więcej osób w kaskach rowerowych. Wielu użytkowników jednośladów przekonało się, że nowoczesne modele są lekkie i bardzo wygodne, dlatego absolutnie nie przeszkadzają podczas jazdy. Główną funkcją kasku rowerowego jest oczywiście zabezpieczenie głowy w czasie upadku lub kolizji. Według badań Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie użycie podstawowego modelu redukuje ryzyko uszkodzenia tkanki mózgowej o nawet 40%, wstrząśnienia mózgu o ponad 50%, a prawdopodobieństwo uszkodzenia obrażeń kości czaszki spada do 10 procent. Dane mówią same za siebie. Po wysokiej jakości kask powinni sięgać wszyscy rowerzyści, dorośli oraz dzieci.

Jakie są rodzaje kasków rowerowych?

Wyróżniamy kilka typów kasków rowerowych. Pierwszym jest kask miejski. Już sama nazwa wskazuje na jego przeznaczenie. Wybierany jest przez osoby, które podróżują głównie drogami rowerowymi lub chodnikiem. Modele miejskie zazwyczaj pozbawione są otworów wentylacyjnych, cechuje je także minimalizm kolorystyczny. Będą zatem pasowały nawet do formalnego i eleganckiego stroju.

Rowerem bezpiecznie w mieście

Drugim rodzajem są kaski rowerowe MTB. Korzystają z nich rowerzyści preferujący kolarstwo górskie. Mają dosyć rozbudowaną konstrukcję, która zabezpiecza zarówno górną część głowy, jak i odcinek potyliczny czaszki. Większość modeli wyposażona jest również w daszek, który chroni użytkownika przed promieniami słońca oraz gałęziami czy innymi elementami roślinności.

Kolejny wariantem jest kask szosowy. Sprawdzi się w przypadku kolarzy, którzy lubią rozwijać duże prędkości i często przyjmują mocno pochyloną pozycję w czasie jazdy. Kaski szosowe mają bowiem opływową budowę, która gwarantuje zachowanie odpowiedniej aerodynamiki. Zwykle są jednak również mniej wytrzymałe.

Do jazdy terenowej, także tej ekstremalnej, przeznaczone są z kolei kaski enduro. Wyglądem mocno przypominają modele motocyklowe. Również mają zabudowaną większość część głowy, a w wariancie full face także boki twarzy oraz szczękę. W ich przypadku można zastosować specjalne okulary lub gogle rowerowe, które dodatkową zabezpieczą oczy przed błotem czy piaskiem. Kaski full face zapewniają najwyższy stopień ochrony, choć ze względu na konstrukcję są nieco cięższe i zapewniają węższy kąt widzenia.

Sporą popularnością cieszą się także kaski typu orzeszek. To modele niezwykle wytrzymałe i mocne, o charakterystycznej zamkniętej budowie. Kaski typu orzeszek nadają się przede wszystkim do jazdy na rowerach BMX. Wybierane są również przez pasjonatów deskorolek, hulajnóg i rolek.

Kolarstwo górskie

Ostatnim rodzajem są kaski rowerowe dla dzieci. To specjalne modele, które dostosowane są do kształtu głowy najmłodszych osób. Zastosowane w nich rozwiązania i wiele opcji regulacji pozwalają na właściwe dopasowanie rozmiaru. Dodatkowo wiele kasków rowerowych dla dzieci dostępnych jest w wesołych wzorach i kolorach, często ozdobionych postaciami z ich ulubionych filmów animowanych czy gier komputerowych.

Selekcję najlepszych modeli kasków dla dorosłych i najmłodszych kolarzy można znaleźć teraz w sklepie sportowym Sportano. To wyłącznie sprawdzone produkty od czołowych marek z całego świata. Wybierając kaski rowerowe w Sportano każdy użytkownik ma pewność, że sięga po certyfikowany i atestowany produkt, spełniający surowe kryteria bezpieczeństwa.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kasku rowerowego?

Podczas wyboru kasku warto pamiętać o kilku ważnych parametrach. W każdym przypadku należy zwracać uwagę na budowę kasku. Większość profesjonalnych modeli wykonana jest metodą in-mold. Polega ona na trwałym łączeniu warstwy wewnętrznej ze skorupą kasku. Taka technika przekłada się na właściwy poziom sztywności i wytrzymałości, przy zachowaniu względnie niskiej wagi produktu. Z kolei w kaskach wykonanych metodą MIPS umieszczona jest specjalna wkładka, która stanowi odrębną część i nie jest połączona ze skorupą na sztywno. Tego rodzaju modele są cięższe, jednak gwarantują wyższy stopień amortyzacji w czasie uderzeń.

Wybierając kask rowerowy należy uwzględnić także poziom wentylacji. Szczególnie latem warto sięgać po modele, które posiadają systemy umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki licznym otworom wentylacyjnym skóra głowy oraz włosy będą suche, nawet podczas intensywnych wycieczek w czasie wysokich temperatur. W wysokiej klasy modelach stosowane są również siateczki o małych oczkach, które chronią przed owadami i insektami.

Rowerowa wycieczka w górach

Profesjonalne kaski rowerowe mogą być wyposażone w dodatkowe elementy. To na przykład specjalne paski i pokrowce umożliwiające transport lub miejsca na wkładki chłodzące. Wiele modeli posiada także zaczepy na kamerę sportową oraz uchwyty na oświetlenie, co gwarantuje jeszcze lepszą widoczność po zmroku.

Najlepsze marki i ceny kasków rowerowych

Warto pamiętać, że kaski rowerowe dostępne są w wielu rozmiarach. Można oczywiście przymierzyć kilka modeli i w taki sposób znaleźć właściwy wariant, ale nawet w przypadku zakupu przez internet prawidłowy dobór jest całkiem prosty. Wystarczy zmierzyć obwód głowy prowadząc linię na czole, nad uszami i sięgając potylicy, a następnie porównać wyniki z tabelą rozmiarową danego producenta. W razie braku pewności warto zamówić dwa bliskie rozmiary, wybrać właściwy i odesłać jeden z modeli, korzystając z bezpłatnego zwrotu (w Sportano to aż 30 dni).

Na jakie marki stawiać? Czołowymi producentami kasków rowerowych są ABUS, Alpina, BELL, Giro, Lazer, POC czy Rudy Project. To firmy o wieloletnim doświadczeniu, które w swoich artykułach stosują najnowsze technologie i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Mnogość wzorów i kolorów sprawi, że każdy wybierze idealny model dla siebie. Zdecydowanie warto zadbać o ten element wyposażenia, gdyż kask rowerowy może uratować zdrowie, a nawet życie.

Rowerowa wycieczka w górach
Kolarstwo górskie
Rowerem bezpiecznie w mieście
To gdzie jedziemy?