Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Jaki kolagen wybrać – hydrolizat czy liofilizat?

Różne typy kolagenuKolagen to bardzo popularny składnik suplementów diety i kosmetyków. Jest znany przede wszystkim ze swoich korzystnych właściwości dla skóry, włosów oraz stawów.

Wśród wielu efektów regularnej suplementacji można wyróżnić przede wszystkim korzyści takie jak:

  • poprawa elastyczności i jędrności skóry
  • zwiększenie gęstości włosów
  • lepsza kondycja płytki paznokcia
  • poprawa ruchomości stawów

Kolagen może być pozyskiwany z różnych źródeł. Standardowo wyróżnia się kolagen zwierzęcy (wołowy, wieprzowy, czy drobiowy) oraz kolagen rybi. W zależności od procesu przetwarzania białka, kolagen może występować w dwóch formach: hydrolizatu i liofilizatu. W tym artykule porównamy obie metody, sprawdzając jakie korzyści i wady niesie za sobą każda z nich.

Hydrolizat kolagenu - co to jest?

Hydrolizat kolagenu to najlepiej przebadana forma pozyskiwania białka. Polega na poddaniu kolagenu procesowi hydrolizy enzymatycznej, bądź chemicznej. Podczas tego procesu długie łańcuchy kolagenu są rozkładane na mniejsze fragmenty, czyli peptydy kolagenowe. Jest to najczęściej spotykana forma kolagenu w suplementach diety dedykowanych np. sportowcom ze względu na szybkie przyswajanie tego białka.

Liofilizacja kolagenu – na czym polega?

Liofilizat kolagenu to proces konserwacji białka, za pomocą techniki suszenia mrozem. Ta metoda polega na zamrażaniu i odparowywaniu wody z produktu, dzięki czemu pierwotna struktura kolagenu pozostaje nienaruszona.

Hydrolizowany kolagen – zalety i wady

  1. Biodostępność – poprzez proces hydrolizacji, duże cząsteczki białka kolagenowego są rozkładane na mniejsze peptydy i aminokwasy, które są łatwiejsze do wchłonięcia przez organizm.
  2. Łatwa rozpuszczalność – hydrolizowany kolagen łatwo miesza się z płynami, co ułatwia jego spożycie i zwiększa możliwości suplementacji, hydrolizat w formie proszku można dodać np. do smoothie, czy jogurtu.
  3. Bezpieczeństwo – na rynku dostępnych jest wiele markowych hydrolizatów kolagenu, którego skuteczność potwierdzają badania, np.: Verisol®, NatiCol®, czy Peptan®.

Najbardziej ceniona jest metoda hydrolizacji kolagenu przy użyciu enzymów. Jest to delikatna metoda, która pozwala uzyskać surowiec wysokiej jakości. Hydrolizaty kolagenu pozyskiwane chemicznie są jednak częściej stosowane przez producentów, ponieważ jest to proces tańszy i szybszy. Wykorzystanie kwasów lub zasad w procesie hydrolizy może natomiast wpływać na degradację niektórych aminokwasów, a tym samym niekorzystnie wpływać na właściwości kolagenu https://wawrzynowska.com/czym-jest-hydrolizat-kolagenu-jak-dziala/.

Kolagen liofilizowany – wady i zalety

  1. Długi okres przechowywania - liofilizacja zapewnia długotrwałą stabilność produktu bez potrzeby używania konserwantów.
  2. Zachowanie właściwości - proces liofilizacji pozwala zachować strukturę delikatnych peptydów sygnałowych, które pobudzają nasz organizm do produkcji własnych włókien kolagenowych.

Kolagen liofilizowany jest droższy i bardziej czasochłonny w pozyskaniu, a wyższe koszty związane z procesem przetwarzania białka, mogą wpłynąć na cenę produktu końcowego. Warto także wspomnieć, że liofilizaty kolagenu są najczęściej dostępne w postaci kapsułek lub tabletek – jest to dość istotne szczególnie dla osób, które nie są zwolennikami kolagenów do picia.

Podsumowanie - jaki kolagen wybrać?

Ostateczny wybór suplementu z kolagenem liofilizowanym lub hydrolizowanym zależy od indywidualnych preferencji. Zdecydowanie zaletami obu form pozyskania białka jest ich masa cząsteczkowa, która wynosi od 1 do 10 kDa. Kolagen przyjmowany w pożywieniu ma natomiast znacznie większe cząsteczki – od 100 do nawet 300 kDa. Oznacza to, że kolagen dostarczany w formie jedzenia jest znacznie dłużej przyswajany przez organizm.

Przy wyborze właściwego kolagenu trzeba koniecznie zwrócić uwagę na cel suplementacji, jakość surowca, dawkę kolagenu oraz substancje dodatkowe, które znajdują się w tabeli składu danego produktu. Wygląda na to, że najlepszym wyborem jest suplement, który łączy obie formy pozyskiwania kolagenu – z pewnością takie rozwiązanie zmniejsza dylemat jaki kolagen wybrać, czy ten w formie hydrolizatu, czy liofilizatu.

Różne typy kolagenu
Sekcje: