W „ Mechaniku” kolejni Prymusi wyróżnieni i kolejni Żołnierze Września odnalezieni
„Prymus ZSM” i „Pamięć o Żołnierzach Września 1939 Roku” to bez wątpienia najważniejsza uroczystość w Zespole Szkół Mechanicznych im. Żołnierzy Września 1939 Roku w Namysłowie. Inspiracją do realizowania święta patrona szkoły „Żołnierzy Września 1939 Roku” w formie innowacyjnej – stała się lekcja historii w jednej z klas zasadniczej szkoły zawodowej. Jeden z uczniów w ramach zadania domowego zaprezentował pracę ukazującą sylwetkę swojego krewnego jako żołnierza kampanii wrześniowej. Nauczyciel historii zainteresowany pracą zaproponował, by spersonifikowować patrona Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie. W konsekwencji podjęto próbę odnalezienia żołnierzy 1939 roku, walczących w szeregach armii polskiej, którzy po wojnie związali swoje życie z regionem namysłowskim. Ideą stała się realizacja celu: rozwijanie u uczniów szacunku dla przeszłości historycznej i budowanie więzi z małą ojczyzną. W wyniku współpracy społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym i związkami kombatanckimi pod koniec roku szkolnego 2010/2011 ustalono, że po wojnie na terenie powiatu namysłowskiego zamieszkało 77 żołnierzy Września. Dla ich uczczenia przyjęto formułę przygotowywanych tablic upamiętniających ich działalność we wrześniu 1939 roku. I tak od września 2011 roku po dzień dzisiejszych odsłonięto uroczyście już 16 tablic upamiętniających takich Bohaterów. Relacje z poszczególnych edycji programu publikowane są na bieżąco w prasie, samo przedsięwzięcie cieszy się ogromnym zainteresowaniem w środowisku lokalnym, zwłaszcza w środowisku rodzin byłych kombatantów. Ze szkołą kontaktują się potomkowie rodzin żołnierzy zamieszkałych po wojnie na terenie powiatu namysłowskie. Uczniowie we współpracy z rodzinami żołnierzy oraz ze związkami kombatantów gromadzą materiały i pamiątki związane z wrześniowymi bohaterami. W dowód wdzięczności za pomoc wobec działań szkoły rodziny Żołnierzy Września 1939 roku otrzymują tytuł „Przyjaciela Szkoły”. Każda uroczystość poświęcona bohaterom września 1939 roku i bohaterom współczesności, czyli prymusom szkoły gromadzi w ZSM szerokie gremium osób współpracujących ze szkołą.
Ostatnia odbyła się 8 października 2013 roku. Na tę okoliczność w auli szkolnej zgromadzili się uczniowie; nauczyciele; przedstawiciele Powiatu Namysłowskiego w osobach: Juliana Kruszyńskiego, starosty namysłowskiego, Andrzeja Spóra, wicestarosty namysłowskiego, Romana Półrolniczaka przewodniczącego Rady Powiatu Namysłowskiego; pułkownik Stefan Szelka Prezes Opolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych wraz z asystującymi mu Kombatantami oraz przedstawiciele Związku Kombatantów szczebla powiatowego; Marek Szczepanik, dyrektor TVP Opole (absolwent ZSM); dyrektorzy placówek oświatowych Powiatu Namysłowskiego; Przyjaciele Szkoły, czyli przedstawiciele rodzin żołnierzy walczących w latach II wojny światowej o suwerenność Polski, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji i namysłowskich zakładów pracy. Uczestników uroczystości przywitał Bartosz Medyk, dyrektor szkoły, który podkreślił, że spotkanie to służy kultywowaniu zarówno wiedzy, jak i przeszłości, służy wspólnemu czczeniu pamięci o bohaterach z przeszłości i promowaniu wzorowych postaw bohaterów teraźniejszości.
Na wstępie pierwszoklasiści, w obecności zacnego audytorium złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Natomiast uczniowie, którzy w drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, otrzymali z rąk dyrektora szkoły i starosty namysłowskiego pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrodą najwyższą doceniona została Marta Bochenek z klasy 4 technikum ekonomicznego – stypendystka Premiera RP.
Tradycyjne, podczas uroczystości dokonano odsłonięcia czterech tablic pamiątkowych. Uhonorowano pana Władysława Gulbińskiego, uczestnika walki w kampanii wrześniowej nad Bzurą w 6. pułku Ułanów „Kaniowskich”, po wojnie właściciela warsztatu kowalsko-ślusarskiego; pana Antoniego Kędzię, we wrześniu 1939 roku walczącego w okolicach Stanisławowa, Dobromila, Przemyśla i Lwowa, po wojnie pracownika w Nadzorze Telekomunikacyjnym w Namysłowie; pana Alfreda Krupińskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, a także jeńca wojennego, po wojnie właściciela gospodarstwa rolnego we wsi Wojciechów; pana Władysława Raduchowskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, po wojnie właściciela gospodarstwa rolnego we wsi Ligotka. Dyrektor szkoły w asyście starosty namysłowskiego i wicestarosty namysłowskiego wręczył rodzinom żołnierzy pamiątkowe dyplomy, nadając im tytuł „Przyjaciela Szkoły”. W imieniu rodzin uhonorowanych żołnierzy głos zabrała Ewa Krzaczek-Stefańska, która wyraziła satysfakcję z udziału w lekcji historii realizowanej w niekonwencjonalnej formie. Zaś szczególny heroizm żołnierzy wyeksponował Dariusz Karbowiak nauczyciel wiedzy o społeczeństwie, który zwrócił uwagę, że ci Wielcy Ludzie jak legendarny Cyncynat po skończonej, acz ciężkiej, bohaterskiej walce, wrócili do swych codziennych zajęć, starali się jak najlepiej wykonywać swoje rzemiosło. Podczas akademii uhonorowano szkołę krzyżem pamiątkowym „Zwycięzcom 1945” nadanym przez prezesa Zarządu Głównego ZKRPiBWP. Aktu dekoracji sztandaru szkolnego krzyżem pamiątkowym dokonał pułkownik Stefan Szelka w asyście dyrektora szkoły i przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego. Zarząd Główny ZKRPiBWP za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych uhonorował najwyższym odznaczeniem Pana Juliana Kruszyńskiego starostę namysłowskiego. Odznaczonego udekorował pułkownik Stefan Szelka. Starosta Julian Kruszyński podziękował związkowi kombatantów za wyróżnienie go najwyższym odznaczeniem kombatanckim, szkole natomiast za realizację tej innowacji, będącej skądinąd ewenementem w skali krajowej. W programie artystycznym młodzież szkolna oddała atmosferę okupacji hitlerowskiej ze szczególnym uwzględnieniem działalności Polskiego Państwa Podziemnego.
Przedstawiciele rodzin uhonorowanych żołnierzy dokonali wpisów pamiątkowych do kroniki szkolnej. W akademii uczestniczyła telewizja publiczna, która reportaż z uroczystości wyemitowała na antenie TVP Opole.
Na uwagę zasługuje fakt, że realizowanym w naszej szkole projektem edukacyjno-wychowawczym zainteresował się Pan Bronisław Gulbiński z Koszalina, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, dziś emerytowany żołnierz, który zainspirowany artykułem zamieszczonym przez szkołę w czasopiśmie „Głos Weterana i Rezerwisty” napisał do dyrekcji ZSM list. Podkreślił w nim, że zmotywowany faktem kultywowania przez szkołę pamięci o bohaterach wrześniowych 1939 roku, odszukał w swoich zbiorach dokumenty poświadczające służbę i walkę swojego starszego brata Kazimierza Gulbińskiego – żołnierza września 1939 roku. W liście do dyrektora szkoły Pan Bronisław napisał: „szkoła chyba jedyna pielęgnuje tak zaszczytny dla nas żołnierzy skrawek historii – pamięć o walkach i bohaterstwie żołnierzy 1939 roku”.
Artur Matkowski