Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Dzień Dawcy Szpiku w Powiecie Namysłowskim

Po raz pierwszy z inicjatywy pracowników starostwa powiat namysłowski wspólnie z Fundacją DKMS Polska organizuje Dzień Dawcy Szpiku.

 W atmosferze pikniku rodzinnego będzie można dokonać rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Akcja dedykowana jest wszystkim osobom chorym na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego,  dla których przeszczep jest jedyną szansą na życie.

Wydarzenie, które odbędzie się 21 października 2012 roku w Namysłowskim Ośrodku Kultury będzie miało charakter pikniku rodzinnego. W jego trakcie prowadzony będzie punkt medyczny, w którym będzie można dokonać rejestracji. Przebiega ona w sposób sprawny i szybki, a polega na oddaniu niewielkiej ilości krwi. Potencjalnym dawcą szpiku kostnego może zostać każda osoba znajdująca się pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kilogramów i nie mająca dużej nadwagi. Osoba, która się na to decyduje musi wypełnić formularz i zgodzić się na pobranie 4 ml krwi, niezbędnej do określenia cech zgodności antygenowej. Dawca nie ponosi, żadnych związanych z tym kosztów. By się zarejestrować należy zabrać ze sobą dowód tożsamości z numerem PESEL.
 
Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaję dawcą. Na zostanie dawcą wcześniej niż w przeciągu 10 lat, wyższe szanse mają osoby młode. 1 proc. z nich zostaje faktycznym dawcą w ciągu pierwszego roku od rejestracji. 
 
Istnieje przekonanie, że dawstwo szpiku to zastrzyk w kręgosłup i spowodowany tym paraliż. To nieprawda, ratując komuś życie przez oddanie szpiku kostnego, nie narażamy swojego. Pobranie komórek od dawcy odbywa się podczas zabiegu przypominającego autotransfuzję. Trwa on zwykle 4 godziny i po kolejnych kilku godzinach, można już normalnie funkcjonować. Drugą metodą jest pobranie w pełnym znieczuleniu szpiku kostnego z talerza kości biodrowej, a nie z kręgosłupa.
 
Oprócz możliwości zarejestrowania się jako potencjalny dawca na przybyłych do NOK będą czekały liczne atrakcje. Oprócz koncertów takich wykonawców, jak m.in. Karolina Mysiorek z Wrocławskiego Chóru Akademickiego współpracującego z Piotrem Rubikiem, Monika Biczysko, kwartet żeński Filce, zespół GAMA pod kierownictwem Kazimierza Fiały z SP nr 4, Laura Wróblewska, Katarzyna Fiała i wykonawcy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Namysłowie będzie można obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego oraz pierwszej pomocy. Najmłodsi ucieszą się zapewne z możliwości obejrzenia z bliska wozów strażackich, dawnego umundurowania przedstawionego przez Grupę Rekonstrukcyjną OKA oraz sztuk walki zaprezentowanych przez szkołę Bushi. Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące programu akcji będą podawane na stronie www.namyslow.pl.
 
W Polsce co godzinę, wykrywana jest u kogoś białaczka. Wielu z tych chorych wymaga przeszczepu szpiku lub komórek krwiotwórczych. Jedynie co czwarty pacjent znajduje dawcę wśród członków rodziny. Aż 75 procent wymaga pozyskania komórek od dawcy niespokrewnionego. Dla nich jedyną szansą są osoby zarejestrowane w bankach jako potencjalni dawcy.  Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz ze Starostwem Powiatowym w Namysłowie przeprowadzą "Dzień Dawcy Szpiku w Powiecie Namysłowskim", podczas którego wszystkie chętne osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym zwiększyć szansę osób chorych na białaczkę. W Polsce zarejestrowanych jest 300 tys. potencjalnych dawców, z czego ponad 250 tys. to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska.

Dodano 1 komentarz

 Przez Namysłów przeszli dziś uczniowie wszystkich namysłowskich szkół średnich, którzy w liczbie ponad 700! osób wspierali dziś inicjatywę Dnia Dawcy Szpiku w Powiecie Namysłowskim, który odbędzie się już w tą niedzielę od godziny 11:00 w Namysłowskim Ośrodku Kultury. Uczniowie na dzisiejszej akcji zachęcali Namysłowian do rejestracji się jako potencjalni dawcy szpiku.