Lokalne firmy i instytucje: Arkadia
Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Kiedy zawodzą zmysły

Czy wiesz czym jest autyzm? Jeśli nie, proponuję mały eksperyment.

Załóż na dłonie rękawice bokserskie. Zamknij oczy i weź do rąk znajdujący się blisko przedmiot. Spróbuj określić, co to jest. Niemożliwe? Dla osób z autyzmem to codzienność.

Autyzm oszukuje zmysły

Autyzm to tzw. całościowe zaburzenie rozwoju. Osoby z autyzmem zupełnie inaczej odbierają świat. W pochmurny dzień mogą czuć się jak na słonecznej plaży, a dźwięk suszarki do włosów może brzmieć dla nich jak sygnał startującego odrzutowca. Osoby z autyzmem często boją się głosu, zapachu, dotyku. Część z nich nie mówi, ale porozumiewa się ze światem za pomocą alternatywnej komunikacji (piktogramy, język migowy, system gestów i symboli graficznych Makaton).

Jak pomóc?

Najważniejszym etapem w terapii każdego zaburzenia jest postawienie trafnej diagnozy. Na terenie województwa opolskiego zajmuje się tym Fundacja Prodeste. Pracujący tam specjaliści nie tylko zdiagnozują problem, ale również zaproponują odpowiednią, zindywidualizowaną terapię. Prodeste organizuje też turnusy rehabilitacyjne, kolonie i obozy dla dzieci i nastolatków z autyzmem. 

Autyzm w liczbach

Autyzm dotyczy co 100 osoby. Można więc łatwo obliczyć, że w takim mieście jak Opole żyje ok. 1 200 osób autystycznych. W Warszawie problem dotyczy 20 000 mieszkańców.  A w całym kraju 380 000. Taka liczba przemawia do wyobraźni. 

---

Fundacja Prodeste obejmuje pomocą terapeutyczną około 200 osób z całej Polski w wieku od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat.

Jeśli chcielibyście Państwo pomóc fundacji, przekażcie jej 1% swojego podatku. Potrzebne informacje znajdują się na banerze oraz na stronie internetowej www.prodeste.pl Zachęcamy także do polubienia fanpage’a: https://www.facebook.com/prodeste

temat / lokalizacja

1% na Fundacja PRODESTE
Fundacja PRODESTE